Jednou vetou

EÚ kritizuje Trumpovo odstúpenie od zmluvy o obchode so zbraňami

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Európska únia v sobotu varovala, že rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od zmluvy OSN o obchode so zbraňami (ATT) pribrzdí celosvetový boj proti nezákonnému obchodovaniu so zbraňami. Informovala o tom agentúra AFP.

„Rozhodnutie USA zrušiť svoj podpis neprispeje k prebiehajúcemu úsiliu podporovať transparentnosť v medzinárodnom obchode so zbraňami, predchádzať nedovolenému obchodovaniu a bojovať proti zneužívaniu konvenčných zbraní,“ uviedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

„EÚ bude naďalej vyzývať všetky štáty, a najmä hlavných vývozcov a dovozcov zbraní, aby sa bezodkladne pripojili k zmluve o obchode so zbraňami,“ povedala.

Holandskí producenti syrov sa obávajú Trumpových hrozieb uvaliť na EÚ nové clá

Americký prezident Donald Trump vystúpil v piatok s prejavom na 148. výročnom zjazde Národného združenia držiteľov zbraní (NRA). Trump na úvod svojho vystúpenia uviedol, že nikdy neratifikuje zmluvu OSN o obchode so zbraňami, ktorú v roku 2013 podpísal jeho predchodca v Bielom dome Barack Obama, avšak Kongres ju neratifikoval. Americký prezident následne za jasotu delegátov zjazdu NRA podpísal dekrét žiadajúci Senát USA o zastavenie procesu ratifikácie zmluvy.

Mogheriniová povedala, že EÚ vníma dohodu, ktorej cieľom je regulovať tok zbraní do konfliktných oblastí, ako kľúčovú v medzinárodnom úsilí zabezpečiť mier, bezpečnosť a stabilitu.

„Všetkých 28 členských štátov sa pripojilo k ATT a všetky sú odhodlané napĺňať jej ciele a jej univerzálnu ratifikáciu a implementáciu,“ uviedla Mogheriniová.

Zmluva ATT je medzinárodný dokument, za ktorý v roku 2006 hlasovalo vo Valnom zhromaždení OSN 153 členských krajín. Jeho cieľom je zaviesť zodpovednú globálnu kontrolu nad medzinárodným obchodom s konvenčnými zbraňami. Viacero krajín vrátane Číny, Egypta či Saudskej Arábie sa vtedy zdržalo hlasovania. Proti prijatiu ATT hlasovali len Spojené štáty.

Môže vás zaujímať

Johnson strávil druhú noc na jednotke intenzívnej starostlivosti