Jednou vetou

EÚ kritizuje Trumpovo odstúpenie od zmluvy o obchode so zbraňami

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Európska únia v sobotu varovala, že rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od zmluvy OSN o obchode so zbraňami (ATT) pribrzdí celosvetový boj proti nezákonnému obchodovaniu so zbraňami. Informovala o tom agentúra AFP.

„Rozhodnutie USA zrušiť svoj podpis neprispeje k prebiehajúcemu úsiliu podporovať transparentnosť v medzinárodnom obchode so zbraňami, predchádzať nedovolenému obchodovaniu a bojovať proti zneužívaniu konvenčných zbraní,“ uviedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

„EÚ bude naďalej vyzývať všetky štáty, a najmä hlavných vývozcov a dovozcov zbraní, aby sa bezodkladne pripojili k zmluve o obchode so zbraňami,“ povedala.

Holandskí producenti syrov sa obávajú Trumpových hrozieb uvaliť na EÚ nové clá

Americký prezident Donald Trump vystúpil v piatok s prejavom na 148. výročnom zjazde Národného združenia držiteľov zbraní (NRA). Trump na úvod svojho vystúpenia uviedol, že nikdy neratifikuje zmluvu OSN o obchode so zbraňami, ktorú v roku 2013 podpísal jeho predchodca v Bielom dome Barack Obama, avšak Kongres ju neratifikoval. Americký prezident následne za jasotu delegátov zjazdu NRA podpísal dekrét žiadajúci Senát USA o zastavenie procesu ratifikácie zmluvy.

Mogheriniová povedala, že EÚ vníma dohodu, ktorej cieľom je regulovať tok zbraní do konfliktných oblastí, ako kľúčovú v medzinárodnom úsilí zabezpečiť mier, bezpečnosť a stabilitu.

„Všetkých 28 členských štátov sa pripojilo k ATT a všetky sú odhodlané napĺňať jej ciele a jej univerzálnu ratifikáciu a implementáciu,“ uviedla Mogheriniová.

Zmluva ATT je medzinárodný dokument, za ktorý v roku 2006 hlasovalo vo Valnom zhromaždení OSN 153 členských krajín. Jeho cieľom je zaviesť zodpovednú globálnu kontrolu nad medzinárodným obchodom s konvenčnými zbraňami. Viacero krajín vrátane Číny, Egypta či Saudskej Arábie sa vtedy zdržalo hlasovania. Proti prijatiu ATT hlasovali len Spojené štáty.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia