Jednou vetou

EÚ kritizuje Turecko za úpadok v oblasti základných ľudských práv

ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) v stredu uviedla, že Turecko sa naďalej odkláňa od Európskej únie i jej hodnôt, a preto nevidí dôvod na odblokovanie rokovaní o pristúpení krajiny k eurobloku. Napísala o tom agentúra AP.

Najvyšší výkonný orgán EÚ vo svojej správe týkajúcej sa perspektívy tureckého členstva v Únii kritizoval „vážny úpadok krajiny v oblasti právneho štátu a základných ľudských práv“.

Rada Európy skritizovala vyšetrovanie vraždy investigatívnej novinárky na Malte

Európska dvadsaťosmička sa vlani dohodla, že s Tureckom by sa nemali otvárať ani uzatvárať žiadne nové prístupové rokovacie kapitoly. Podľa zmienenej správy „zásadné skutočnosti, ktoré viedli k tomuto hodnoteniu, stále pretrvávajú“.

Turecko a EÚ začali prístupové rozhovory v roku 2005, v posledných rokoch však uviazli na mŕtvom bode. K otvoreniu nových rokovacích kapitol došlo naposledy v júni 2016.

Niektoré členské krajiny EÚ sa stavajú proti prijatiu tejto rozľahlej, relatívne chudobnej a prevažne moslimskej krajiny do Únie. Najmä Nemecko by v otázke členstva Turecka uprednostnilo alternatívny druh „privilegovaného partnerstva“.

Rusko a Srbsko obvinili z nárastu napätia v Kosove NATO a EÚ

Námestník tureckého ministra zahraničných vecí Faruk Kaymakci uviedol, že správa EK o súčasnej situácii v Turecku obsahuje „nespravodlivú a neprimeranú kritiku“, ktorú podľa neho nie je možné akceptovať.

Kaymakci, ktorého vyjadrenie priniesla turecká tlačová agentúra Anadolu, zároveň poprel tvrdenia, že Turecko sa od Európskej únie odkláňa.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia