Jednou vetou

EÚ na konferencii v Ženeve vyčlenila 474 miliónov eur pre rozvoj Afganistanu

Federica Mogheriniová

Foto: TASR/AP

Predstavitelia Európskej komisie (EK) v stredu v rámci medzinárodnej konferencie v Ženeve oznámili vyčlenenie finančného balíka vo výške 474 miliónov eur pre Afganistan.

Finančná podpora je určená na podporu budovania štátnosti, reforiem verejného sektora a boja proti korupcii, reforiem zdravotníctva, spravodlivosti a tiež podporu volebných procesov v roku 2019 – prezidentských a provinčných volieb. Vyčlenená suma pôjde aj na riešenie výziev týkajúcich sa migrácie a vysídľovania či na poskytovanie základných služieb, presadzovanie rodovej rovnosti a na zlepšenie zdravia a výživy obyvateľstva.

Som hrdý na prácu našich vojakov v Iraku a Afganistane, zdôraznil Gajdoš

EÚ na ženevskej konferencii o Afganistane zastupovali vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica. Eurokomisár potvrdil, že príslušné dohody o financovaní podpísal s afganským ministrom financií Mohammadom Humajonom Kajúmim.

„Nový balík pomoci EÚ vo výške 474 miliónov eur prispeje k riešeniu výziev týkajúcich sa mieru a bezpečnosti a vytvorí základy pre stabilnú a ekonomicky udržateľnú spoločnosť. Spoločným úsilím chceme znížiť závislosť od pomoci a investovať do demokratického riadenia v prospech všetkých občanov krajiny,“ opísal situáciu Mimica.

Komisia v správe pre médiá zdôraznila, že oblasť ľudských práv, demokratické hodnoty, mier a rodová rovnosť budú jadrom činnosti EÚ a jej rokovaní s afganskou vládou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia