Jednou vetou

EÚ navrhuje „vyloďovacie platformy“ pre migrantov v krajinách na severe Afriky

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia chce už v táboroch na území severnej Afriky monitorovať migrantov v snahe zistiť, či majú nárok na poskytnutie azylu, a zabrániť tým, ktorí tento nárok nemajú, aby sa snažili dostať do Európy cez Stredozemné more. V Bruseli to vo štvrtok uviedol eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos.

Podľa eurokomisára Únia chce otvoriť takzvané „regionálne platformy pre vylodenie“ v krajinách ako Alžírsko, Egypt, Líbya, Maroko, Niger a Tunisko. O tejto iniciatíve by mali na budúcotýždňovom summite EÚ v Bruseli (28.-29.6.) rokovať aj premiéri a prezidenti členských krajín.

Juncker kvôli migrácii zvoláva do Bruselu lídrov ôsmich členských krajín EÚ

„Chceli by sme výrazne zintenzívniť našu spoluprácu s týmito krajinami,“ uviedol Avramopulos počas stretnutia s novinármi. Spresnil, že severoafrické krajiny výmenou dostanú od EÚ „zvýšenú finančnú a materiálnu podporu“.

Priznal tiež, že žiadna z uvedených krajín zatiaľ nepotvrdila, že sa na tomto programe zúčastní. Komisár zároveň predstavil výsledky trojročných snáh európskej migračnej agendy, ktorú exekutíva EÚ navrhla v máji 2015 a ktorá doteraz usmerňovala pokrok v európskej migračnej politike.

„Migrácia je opäť predmetom hlavných správ. Cítim sa tým povzbudený, pretože to znamená rastúcu politickú vôľu konať a dohodnúť sa na mnohých dôležitých otázkach, ktoré zadefinujú našu budúcu migračnú politiku,“ opísal komisár situáciu pred summitom EÚ. Dodal, že lídri EÚ by sa mali zaviazať k tomu, že do konca roka dosiahnu dohodu o všetkých bodoch spoločného európskeho azylového systému. „Som presvedčený, že je to možné. Nastala chvíľa pre zodpovednosť s cieľom zachovať a chrániť Schengen,“ skonštatoval.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia