Jednou vetou

EÚ pochválila Moldavsko za reformy a upozornila na nedostatočný boj s korupciou

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Moldavsko dosiahlo pokrok pri realizácii reforiem, ktoré od neho požaduje Európska únia, ale vláda v Kišiňove musí prijať ďalšie opatrenia, aby občania krajiny mohli naplno ťažiť z výhod asociačnej dohody s EÚ.

Vyplýva to zo spoločnej správy, ktorú vo štvrtok zverejnili Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS) a Európska komisia (EK).

V správe sa uvádza, že Moldavsku sa podarilo stabilizovať ekonomickú situáciu aj za podmienenej pomoci zo strany EÚ a ďalších medzinárodných partnerov. Pokrok bol zaznamenaný aj pri vykonávaní niektorých reforiem, vrátane posilňovania hlbokej a komplexnej asociačnej a obchodnej dohody. Kritické poznámky EEAS a EK sú najmä v oblasti nedostatočného úsilia pri boji proti korupcii na vysokej úrovni, navracania spreneverených finančných prostriedkov spojených s bankovým podvodom vo výške jednej miliardy dolárov a potrestania vinníkov zodpovedných za tento podvod.

V širšom meradle EÚ požaduje od Moldavska hlbokú reformu súdnictva.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová v súvislosti so správou pripomenula, že komplexný program spolupráce s Moldavskom viedol k zlepšeniu vzájomných hospodárskych vzťahov, zvýšeniu obchodnej úrovne a pomohol pri vytváraní nových pracovných miest, ako aj posilňovaní demokracie, stavu ľudských práv a občianskej spoločnosti v tejto postsovietskej krajine.

Eurokomisár pre politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn dodal, že EÚ je hlavným obchodným partnerom Moldavska, pričom za posledný rok intenzita obchodných vzťahov narastala.

„Od nadobudnutia platnosti asociačnej dohody, ktorá obsahuje aj prehĺbenú a komplexnú zónu voľného obchodu, sa podiel EÚ na moldavských vývozoch zvýšil a v súčasnosti predstavuje viac ako polovicu celkového objemu obchodu v tejto krajine,“ upozornil Hahn.

Spoločná správa o Moldavsku ocenila reformný pokrok bankového sektora Moldavska, ktorý bol možný aj vďaka podpore EÚ, Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB). V oblasti demokracie, ľudských práv a dobrej verejnej správy uvedený dokument konštatuje, že zmena volebného systému z júla 2017 nesplnila odporúčania Benátskej komisie Rady Európy a Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Spoločnú správu EEAS a EK zverejnili necelý mesiac pred nadchádzajúcim zasadnutím Asociačnej rady EÚ – Moldavsko, ktorá sa uskutoční 3. mája v Bruseli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia