Jednou vetou

EÚ podľa Lajčáka trvá na mierovom prechode vo Venezuele prostredníctvom volieb

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD)

foto: TASR - Martin Baumann

Európska únia zotrváva na svojom doterajšom postoji o potrebe politického prechodu vo Venezuele prostredníctvom demokratických volieb. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák v rámci pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

Lajčák v rozhovore pripomenul, že európski diplomati sa sústredili na dianie vo Venezuele s dôrazom na podporu svojej doterajšej pozície, čo znamená, že EÚ požaduje mierový politický prechod v tejto krajine prostredníctvom demokratických volieb.

Na otázku, ako vníma výzvu slovenských europoslancov Eduarda Kukana a Borisa Zalu, aby aj slovenská vláda podporila ako dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa a zaradila sa tak k nadpolovičnej väčšine krajín EÚ, šéf slovenskej diplomacie uviedol, že každý štát má nárok na svoju vlastnú pozíciu.

Europoslanci, ktorých nevpustili do Venezuely, žiadajú EÚ o odvetné opatrenia

„U nás je situácia taká, že tento krok nenašiel väčšinovú podporu v parlamente, čo treba rešpektovať,“ povedal Lajčák. Zároveň dodal, že žiadna z ostatných členských krajín Únie netlačí na SR, aby sa pridala k skupine otvorene podporujúcej Guaidóa. „Dôležité je to, že Slovensko, tak ako celá EÚ, podporuje hľadanie mierového a inkluzívneho riešenia prostredníctvom demokratických volieb,“ vysvetlil.

V Bruseli však v pondelok padli aj „ostrejšie“ vyhlásenia, keď nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas podľa agentúry DPA odkázal, že EÚ musí nielen zotrvať vo svojej podpore pre Guaidóa, ale túto podporu aj zintenzívniť, pričom nevylúčil ani možnosť sankcií a ďalšieho tlaku na režim prezidenta Nicolása Madura. Sankcie v podobe zákazu vycestovania a zmrazenia majetku v EÚ by sa týkali osôb, ktoré sú zodpovedné za porušovanie ľudských práv a podkopávanie demokracie.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi