Jednou vetou

EÚ predĺžila operáciu Sophia do konca septembra, aj keď bez lodných hliadok

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia oficiálne predĺžila v piatok mandát námornej operácie Sophia zameranej na záchranu migrantov z vôd Stredozemného mora a proti pašovaniu migrantov do krajín Európskej únie, aj keď bez lodných hliadok. Uviedla to hovorkyňa exekutívy EÚ Maja Kocijančičová.

Komisia v stredu (27.3) upozornila na dočasné pozastavenie námornej operácie kvôli neochote niektorých členských krajín, predovšetkým Talianska, poskytnúť svoje lode na plnenie cieľov misie.

Britský parlament ani tretíkrát neschválil dohodu o brexite

Súčasná talianska vláda je v spore s Bruselom v súvislosti s politikou migrácie a od EÚ požaduje zmenu pravidiel na vyloďovanie migrantov zachránených na mori. Hlavný štáb operácie Sophia je v Ríme, je pod talianskym vedením a talianske námorné lode tvoria podstatnú časť misie Sophia.

V piatkovom stanovisku však hovorkyňa eurokomisie spresnila, že operácia ako taká pokračuje a jej mandát bol predĺžený do 30. septembra – napriek tomu, že nebudú vyslané nové lode k pobrežným vodám Líbye, odkiaľ prúdi najväčšie množstvo nelegálnych migrantov.

EÚ je svetovým lídrom pri obmedzovaní množstva plastového odpadu v moriach

Ciele operácie Sophia sú totiž širšie, zahŕňajú nielen boj proti prevádzačom ľudí, ničenie plavidiel určených na pašovanie migrantov a záchranu migrantov na mori, ale aj výcvik líbyjskej pobrežnej stráže a dozor nad dodržiavaním zbrojného embarga uvaleného na Líbyu. Pokračuje aj letecká časť operácie, čiže prieskumné lety lietadiel EÚ pátrajúcich po lodiach s utečencami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia