Jednou vetou

EÚ prijala smernicu proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu

Ilustračné foto

Zdroj: TASR/AP

Členské štáty Európskej únie prijali v pondelok v Bruseli smernicu, ktorou posilnili pravidlá EÚ na predchádzanie praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Cieľom smernice, na ktorej sa dohodli ministri v rámci zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, je ukončiť financovanie trestných činov bez toho, aby sa zabránilo normálnemu fungovaniu platobných systémov.

„Nové pravidlá reagujú na potrebu zvýšenej bezpečnosti v Európe ďalším odstránením prostriedkov dostupných pre teroristov. Umožní nám to narušiť zločinecké siete bez toho, aby sme ohrozili základné práva a ekonomické slobody,“ opísal situáciu minister financií Bulharska Vladislav Goranov.

Šéf britskej MI5: Islamský štát je pre Európu stále hrozbou

Bulharsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ. Smernica je výsledkom dohody s Európskym parlamentom, ktorá bola dosiahnutá v decembri 2017. Europarlament dohodnutý text prijal 19. apríla 2018.

Hlavné zmeny upravenej smernice sa týkajú rozšírenia prístupu k informáciám o skutočnom vlastníctve (podozrivých osôb); zlepšenia transparentnosti vo vlastníckej štruktúre spoločností a trustov; riešenia rizík spojených s predplatenými kartami a virtuálnymi menami; spolupráce medzi finančnými spravodajskými jednotkami a zlepšenia kontrol finančných transakcií týkajúcich sa „vysokorizikových“ tretích krajín.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia