Jednou vetou

EÚ si na summite G20 želá dôrazný postoj k vražde novinára Chášukdžího a k Rusku

Lídri pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu skupiny G20, združujúcej hospodársky najsilnejšie krajiny sveta a EÚ

foto: TASR/AP

Európska únia si želá, aby svetoví lídri využili summit skupiny krajín G20 v Argentíne na konfrontáciu so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom pre hrozby, ktorým sú vystavení novinári, a tiež s ruským prezidentom Vladimirom Putinom pre konanie Moskvy na Ukrajine. V piatok to napísala tlačová agentúra AP.

Predseda Európskej rady Donald Tusk mal v piatok príhovor na začínajúcom sa summite G20 v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires a vyzval v ňom kolegov-lídrov, aby diskutovali o „obchodných vojnách, tragickej situácii v Sýrii aj Jemene a o ruskej agresii na Ukrajine“.

Macron chce na summite G20 hovoriť so saudskorabským princom o vražde novinára

Tusk sa nezmienil konkrétne o vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ale zdôraznil dôležitosť „základného bezpečia novinárov“ a dodal: „Je našou povinnosťou vyvíjať tlak na našich partnerov, aby rešpektovali tieto základné princípy.“

Medzi lídrami G20 sú hlboké názorové rozdiely a Tusk uznal, že „toto je ťažká chvíľa v medzinárodnej spolupráci“. Tusk v piatok ešte pred začiatkom summitu G20 povedal novinárom, že EÚ by mala v decembri rozšíriť sankcie voči Rusku v súvislosti so zadržaním ukrajinských lodí a námorníkov pri Kryme, ktoré bolo podľa neho „absolútne neprijateľné“.

Merkelová sa stále plánuje stretnúť na summite G20 s Putinom

Európa je podľa Tuska jednotná, pokiaľ ide o podporu ukrajinskej zvrchovanosti a územnej celistvosti, s tým, že súčasná situácia vyvoláva „veľké obavy“.

„Eskalácia v Azovskom mori je dôvodom na veľké obavy. Použitie sily voči ukrajinským lodiam je neprijateľné,“ povedal Tusk novinárom. „Preto som si istý, že EÚ v decembri sankcie voči Rusku rozšíri,“ zhodnotil Tusk, ktorého citovala agentúra AFP. Aké sankcie alebo ďalšie opatrenia by EÚ prijala, nešpecifikoval.

Na summite G20 v Argentíne sa zúčastňuje aj ruský prezident Vladimir Putin.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia