Jednou vetou

EÚ vyčlenila dodatočné financie, aby predišla rozšíreniu eboly z KDR do Burundi

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že Európska únia zintenzívnila pomoc pre Burundi sumou vo výške 465.000 eur. Urobila tak vzhľadom na skutočnosť, že epidémia eboly v Konžskej demokratickej republike (KDR) sa na východe tejto africkej krajiny ďalej rozširuje a hrozí jej preniknutie aj do susedných krajín.

Cieľom novej finančnej pomoci pre Burundi je aj naďalej posilňovať opatrenia týkajúce sa pripravenosti na ebolu zo strany štátnych orgánov a medzinárodných organizácií poskytujúcich pomoc v tejto krajine.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis, ktorý je koordinátorom EÚ pre ebolu, v tejto súvislosti uviedol, že ak chce EÚ účinne bojovať proti vírusu eboly, musí sa zaoberať nielen prípadmi osôb zasiahnutých epidémiou v KDR, ale zvýšiť doterajšie úsilie a zabrániť šíreniu choroby do susedných krajín vrátane Burundi.

„Európska únia preto podporuje prebiehajúce opatrenia týkajúce sa pripravenosti na ebolu v Burundi vrátane prevencie a kontroly infekcií. Musíme urobiť všetko, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu smrtiaceho vírusu,“ povedal Stylianidis.

Rakúska polícia zadržala pre podozrenia z obchodu s drogami 23 ľudí

Nové financovanie EÚ bude prerozdelené prostredníctvom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Vyčlenená suma posilní kapacity koordinácie, dohľadu a reakcie na ebolu vo vysoko rizikových okresoch v Burundi, nachádzajúcich sa blízko hraníc s KDR.

EÚ od roku 2018 poskytla humanitárnym partnerom v Konžskej demokratickej republike 47 miliónov eur ako priamu reakciu na šírenie eboly v postihnutých oblastiach. Zároveň podporuje opatrenia na prevenciu a pripravenosť na ebolu v najviac ohrozených susedných krajinách — Ugande, Južnom Sudáne, Rwande a Burundi. Tieto opatrenia majú formu humanitárnej pomoci, pričom štyri milióny eur boli vyčlenené na operácie rýchleho odhaľovania výskytu vírusu a prvotnej liečby.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie