Jednou vetou

EÚ vyjadrila hlboké znepokojenie nad zákrokmi proti homosexuálom v Tanzánii

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska únia je "hlboko znepokojená" aktuálnou kampaňou proti homosexuálom v Tanzánii, ktorá viedla k zatknutiu viacerých osôb.

Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci Federica Mogheriniová to uviedla vo štvrtok vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

V dôsledku spomínaných zákrokov sa EÚ rozhodla „celkovo prehodnotiť“ svoju politiku voči Tanzánii.

Tisíce demonštrantov na Václavskom námestí žiadajú demisiu Babiša

„V posledných rokoch si EÚ a jej členské štáty povšimli v Tanzánii zmenšovanie priestoru pre verejnosť sprísňovaním obmedzení týkajúcich sa činnosti organizácií občianskej spoločnosti, médií a mnohých politických strán,“ upozornila Mogheriniová.

Vyjadrila sa tak necelé dva týždne po tom, ako EÚ oznámila stiahnutie svojho veľvyslanca z Tanzánie v súvislosti s tamojším „zhoršovaním situácie v oblasti ľudských práv a zásad právneho štátu“.

Guvernér bývalého tanzánijského hlavného mesta Dar es Salaam nedávno vyzval občanov, aby nahlasovali osoby podozrivé z homosexuality, a následne nariadil začať s ich zatýkaním. Homosexualita je v Tanzánii protizákonná a osobám, ktoré z nej usvedčia, hrozí až 30-ročné väzenie.

Tanzánijská vláda sa od kampane guvernéra dištancovala s tým, že ide len o jeho „osobný názor“.

Saudskoarabský minister odmieta medzinárodné vyšetrovanie vraždy Chášukdžího

Tanzánijská polícia zatkla ešte vlani pre homosexualitu 20 osôb na ostrove Zanzibar, ktorý je vyhľadávaný dovolenkármi.

Prisľúbila, že bude takýchto ľudí „prenasledovať a stíhať“. Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila zásahy proti homosexuálom v Tanzánii za „bezprecedentné“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia