Jednou vetou

EÚ vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím USA sprísniť sankcie voči Iránu

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska únia (EÚ) vyjadrila v utorok poľutovanie nad pondelkovým rozhodnutím USA nepredĺžiť výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy pre osem krajín. Zároveň upozornila na to, že tento krok môže ešte viac podkopať jadrovú dohodu s Iránom z roku 2015. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie hovorkyne Európskej komisie (EK) tom píše agentúra DPA.

Srílanský premiér Vickremesinghe: Útokom sa dalo zabrániť

Podľa Maji Kocijančičovej môže rozhodnutie Bieleho domu „ohroziť implementáciu“ jadrovej dohody, pričom dodala, že Únia bude „pokračovať v dodržiavaní (dohody) za predpokladu, že ju Irán bude aj naďalej implementovať komplexným a efektívnym spôsobom“.

Teherán sa opakovane vyhrážal, že ak Washington sprísni svoje sankcie na export iránskej ropy, od dohody odstúpi.

Biely dom v pondelok oznámil, že americký prezident Donald Trump nepredĺži výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy, ktorú Washington v novembri 2018 udelil ôsmim krajinám vrátane Turecka.

Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že cieľom tohto rozhodnutia je „znížiť vývoz iránskej ropy na nulu a pripraviť tak Teherán o hlavný zdroj jeho príjmov“.

Hoci Washington pôvodne udelil výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy ôsmim krajinám, Taliansko, Grécko a Taiwan už medzitým prestali iránsku ropu dovážať.

Za útok na autobus s vojakmi sú zodpovední teroristi vycvičení v Iráne

Výnimka sa tak v praxi naďalej týka len Japonska, Južnej Kórey,Turecka, Číny a Indie, pričom jej platnosť by sa mala skončiť 2. mája.

Trump vlani v máji odstúpil od jadrovej dohody medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami a opätovne uvalil na Teherán sankcie, postihujúce najmä rozsiahly ropný sektor tejto krajiny.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď