Jednou vetou

EÚ vyzvala na väčšiu transparentnosť v spojitosti s protestami na Tchien-an-men

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia v utorok vyzvala na väčšiu transparentnosť v súvislosti s informovaním o násilnom potlačení protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) z roku 1989, informuje agentúra DPA.

„Presné počty tých, ktorí prišli o život a boli zadržaní 4. júna i počas následných násilných zásahov, neboli nikdy potvrdené a možno sa ich ani nikdy nedozvieme,“ uviedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová vo vyhlásení zverejnenom pri príležitosti 30. výročia protestov, ktoré viedli ku krvavému zásahu armády proti demonštrantom.

„Poskytnutie pravdivých informácií o týchto udalostiach, zabitých, zadržaných či nezvestných v spojitosti s protestmi na Tchien-an-men, je dôležité pre budúce generácie a kolektívnu pamäť,“ uviedla.

Holandsko zvažuje zakázať bezvízový vstup Albáncov do EÚ

Mogheriniová dodala, že pre všetkých zadržaných v spojitosti s protestmi a spomienkovými podujatiami Európska únia očakáva náležité súdne konanie. Šéfka diplomacie EÚ zároveň vyzvala čínske orgány na prepustenie šiestich ľudskoprávnych aktivistov a právnikov.

Demonštrácie za nastolenie základných ľudských práv, slobody slova a proti komunistickej vláde sa konali pod študentským vedením na Tchien-an-men od 15. apríla do 4. júna. Ich potlačenie armádou si podľa odhadov vyžiadalo 1000 – 10.000 obetí na životoch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia