Jednou vetou

EÚ zvýšila humanitárnu pomoc pre Jemen a Irak

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Európska únia vyčlenila 30 miliónov eur na podporu zraniteľných komunít v Jemene. Ďalší balík vo výške 56,5 milióna eur je určený pre vysídlených obyvateľov Iraku.

V prípade Jemenu sa celková rozvojová pomoc EÚ dostane v roku 2018 na úroveň 71 miliónov eur. Nový balík má zaistiť základné služby v zdravotníctve, vo vzdelávaní či v oblasti právneho poradenstva.

„EÚ využíva všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, aby podporila mierový proces pod vedením OSN v Jemene,“ uviedol vo vyhlásení eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica.

V Jemene zomrelo od hladu už zrejme 85.000 detí

Konflikt v Jemene spôsobil najhoršiu humanitárnu krízu na svete s bezprecedentnou úrovňou hladomoru, chudoby a šírenia chorôb. Odhaduje sa, že viac ako 22 miliónov Jemenčanov (z celkového počtu 28 miliónov) potrebuje nejaký druh humanitárnej pomoci alebo ochrany. V núdzovej situácii je okolo 11,3 milióna ľudí.

V prípade Iraku sa celková rozvojová pomoc EÚ v roku 2018 vyšplhá na 129 miliónov eur. Suma je súčasťou 400-miliónového balíka, ktorý Únia prisľúbila na konferencii o rekonštrukcii Iraku, ktorá sa konala vo februári v Kuvajte.

Počet zranených v dôsledku zemetrasenia sa v Iráne vyšplhal na 634

Účelom programu pomoci pre Irak je prispieť k rozvoju mestských častí Mósulu a Basry a vidieckych oblastí provincii Ninive. Zámerom je pomôcť vysídlenému obyvateľstvu vrátiť sa domov, vytvoriť pracovné príležitosti pre mládež a ženy, zaistiť základné služby či podporiť mladých podnikateľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia