Jednou vetou

Eurokomisia preverí maďarský zákonník práce a zákon o správnych súdoch

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska komisia (EK) preverí maďarskú novelu zákonníka práce a zákon týkajúci sa zriadenia správnych súdov. Maďarský ľavicový denník Népszava o tom v utorok informovala tlačová služba EK.

„Komisia pozná úpravu ústavy, ktorá je základom zákona o správnych súdoch a berie na vedomie schválenie zákona o jeho realizácii. Pozorne sledujeme realizáciu tohto zákona a vyhodnotíme ju v rámci európskeho semestra, ktorý poskytuje rámec pre koordináciu hospodárskych politík medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ),“ uviedol pre denník hovorca EK Christian Wigand.

Nemenovaný zdroj poznajúci systém rozhodovania EK pre Népszavu uviedol, že ak Brusel dospeje k záveru, že nová maďarská právna norma porušuje základné hodnoty EÚ, môže použiť rôzne prostriedky. Napríklad môže spustiť právne konanie voči Maďarsku.

Požiadavky maďarských demonštrantov verejnoprávna televízia nesplnila

EK sa zaujíma aj o maďarskú novelu zákonníka práce a preveruje ju. Brusel bude zisťovať, či novela je v súlade s európskou smernicou o organizovaní pracovného času platnou od roku 2003, a požiadavke o vyjednávaní so sociálnymi partnermi, píše Népszava s odvolaním sa na bruselské zdroje.

V Budapešti sa minulú stredu (12.12.) po schválení novely zákonníka práce a zákona o správnych súdoch začala séria protestov. Demonštranti žiadali zrušenie novely zákonníka práce a nadčasov pre policajtov, nezávislosť justície a zrušenie nového správneho súdu, pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a nezávislosť verejnoprávnych médií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia