Jednou vetou

Európa nemôže zneužívať migračnú krízu na politický boj, musí spolupracovať

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európski lídri by mali prestať zneužívať problém migrácie pre politický zisk, a namiesto toho by mali spolupracovať s africkými krajinami ako s rovnocennými partnermi za účelom zastavenia prílevu migrantov.

Zhodli sa na tom vysoko postavení predstavitelia EÚ v stredu na neformálnom summite EÚ v rakúskom Salzburgu. Informovala o tom agentúra DPA.

„Už sa viac nemôžeme deliť na tých, ktorí chcú problém nelegálnej migrácie vyriešiť a na tých, ktorí ho chcú využiť na politické body,“ vyhlásil predseda Európskej rady Donald Tusk pred novinármi ešte pred neformálnou pracovnou večerou hláv štátov a vlád krajín Európskej únie. Tusk zároveň vyzval štáty EÚ, aby sa už v problematike migrácie posunuli vpred.

Chcem vedieť viac!

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal, že krajiny, ktoré odmietajú prijať utečencov, by mali prispievať k zdieľaniu migračného bremena inými spôsobmi. „Potrebujeme v Európe solidaritu. Nie je to (len) prázdna fráza,“ vyhlásil Juncker pred spoločnou večerou.

Podľa šéfky zahraničnej politiky EÚ Federicy Mogheriniovej by krajiny EÚ mali viac investovať do posilňovania spolupráce s krajinami v severnej Afrike, keďže tieto predstavujú hlavný zdroj a tranzitný región pre migrantov. Mogheriniová dodala, namiesto presúvania svojich európskych povinností na južné pobrežie Stredozemného mora, musí dať Európa Afrike signál, že má záujem o kooperatívny prístup v tejto záležitosti.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorého krajina aktuálne predsedá Rade EÚ, na margo migračnej krízy uviedol, že niektoré krajiny ako Taliansko, Španielsko a Grécko, ktoré čelia najväčšiemu náporu migrantov, stále váhajú ohľadom návrhu Európskej komisie posilniť právomoci Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

Mayová vyzvala Úniu, aby zmenila svoj postoj v otázke brexitu

Kurz pre rakúsky denník Der Standard povedal, že tieto krajiny sa obávajú, že nedokážu obrániť svoje zvrchovanéh práva, a taktiež majú obavy z plánov na zlepšenie registrácie prisťahovalcov, ktorí sa vylodia na ich brehoch. „Myslím si, že v súčasnosti sú radi, že veľa „prišelcov“ sa dostáva do strednej Európy bez povšimnutia, alebo je im umožnené pohybovať cez hranice,“ uviedol konzervatívny kancelár, ktorý je hostiteľom summitu európskych lídrov v Salzburgu.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie