Europarlament prijal program vypočúvaní eurokomisárov; zatiaľ bez uvedenia mien

Európsky parlament

foto: TASR

Konferencia predsedov v Európskom parlamente, ktorá sa skladá z predseda EP Davida Sassoliho a šéfov jednotlivých politických skupín, vo štvrtok schválila predbežný kalendár vypočúvaní dezignovaných eurokomisárov.

K vypočúvaniu národných nominantov na eurokomisárov ako aj výkonných podpredsedov Európskej komisie dôjde podľa očakávania v období od 30. septembra do 8. októbra.

Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová upozornila EP na mesiac detskej rakoviny

Predseda EP v tejto súvislosti pripomenul, že Európsky parlament sa zaviazal zaručiť, že proces voľby novej Európskej komisie sa uskutoční čo najdemokratickejším a najtransparentnejším spôsobom. „Vymenovaní komisári budú čeliť dôkladnému verejnému výsluchu o svojich schopnostiach a vhodnosti, ako aj o ich schopnosti a ochote riešiť obavy občanov a realizovať program, ktorý zvolená predsedníčka Ursula von der Leyenová predložila poslancom EP v júli,“ uviedol Sassoli.

Podľa predbežného kalendára by k prvým dvom vypočutiam malo dôjsť už 30. septembra, potom od 1. do 3. októbra by prebiehali vypočúvania až šiestich eurokomisárov denne, tri takzvané „grilovania“ sú určené na 7. októbra a 8. októbra. Ako poslední predstúpia pred europoslancov traja výkonní podpredsedovia budúcej exekutívy EÚ.

O podrobnom harmonograme vypočúvania, čiže kedy sa ktorý komisár a pred členov akých výborov dostaví, rozhodne Konferencia predsedov v EP na svojej najbližšej schôdzi 19. septembra.

Po vypočutí dezignovaných eurokomisárov budú okamžite nasledovať hodnotiace stretnutia predsedu alebo predsedov výborov a koordinátorov (zástupcov politických skupín vo výboroch).

Von der Leyenová poslala Šefčovičovi podrobný popis jeho činností v eurokomisii

Následne Konferencia predsedov výborov 15. októbra vyhodnotí výsledok všetkých vypočutí a zašle svoje závery Konferencii predsedov, ktorej pripadne záverečná úloha konečného zhodnotenia procesu vypočúvaní. Konferencia predsedov rozhodne, či vypočúvanie komisárov splnilo očakávania alebo či sú prípady pre dodatočné vypočutie niektorých kandidátov.

V prípade, že bude potrebné ďalšie vypočutia niektorých dezignovaných komisárov, alebo alternatívnych kandidátov, ak poslanci niekoho odmietnu, k novým „grilovaniam“ dôjde 14. a 15. októbra.

Hlasovanie poslancov v pléne EP o podobe celej eurokomisie je naplánované na 23. októbra v Štrasburgu.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii