Jednou vetou

Europol: Spoločnými silami sa podarilo eliminovať propagandistické aktivity IS

Budova Europolu

foto: TASR

Europol v piatok informoval o dvojdňovej koordinovanej akcii bezpečnostných zložiek viacerých európskych štátov, Kanady a USA, ktorej cieľom bola eliminácia propagandistických aktivít teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

Podľa rovnakého zdroja sa operácia v uplynulú stredu a vo štvrtok dotkla predovšetkým tzv. tlačovej agentúry Amák blízkej IS a vysielania rôznych internetových kanálov džihádistov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Riaditeľ Europolu Rob Wainwright hovoril v tejto súvislosti o prelomovej operácii, ktorou sa podarilo zasadiť vážny úder schopnosti IS šíriť svoju propagandu cez web a radikalizovať mladých ľudí na starom kontinente. Vyšetrovatelia očakávajú, že zaistené údaje povedú k identifikácii osôb za týmito aktivitami, ako aj iných radikálov.

Spomínaná dvojdňová akcia bola vyvrcholením operácie prebiehajúcej od roku 2015 pod vedením belgickej prokuratúry.

V Holandsku, Kanade a USA sa podarilo v uplynulých dňoch zhabať viacero počítačových serverov. Už v júli paralyzovali španielske bezpečnostné zložky takisto viacero serverov IS a identifikovali pri tom zradikalizované osoby vo viac ako 100 štátoch sveta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia