Jednou vetou

Europoslanci si pripomenuli sté výročie ukončenia prvej svetovej vojny

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si v pondelok večer na úvod novembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu pripomenuli sté výročie podpísania prímeria v lese pri Compiegne vo Francúzsku, ktoré 11. novembra 1918 ukončilo posledné boje prvej svetovej vojny na západnom fronte.

Predseda EP Antonio Tajani v tejto súvislosti zablahoželal všetkých krajinám, ktoré sa ako nové štáty zrodili na konci prvej svetovej vojny a ktoré v tieto dni oslavujú sté výročie svojho vzniku.

Koniec prvej svetovej vojny znamenal rozpad Rakúsko-Uhorska, na troskách ktorého sa zrodili nové štáty – Československo, Maďarsko, Rakúsko a Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov (od roku 1929 Juhoslovanské kráľovstvo), kým Sedmohradsko sa stalo súčasťou zjednoteného Rumunska.

Teroristické ohrozenie vo Francúzsku má už zväčša vnútroštátny pôvod

Rozpad Nemeckej ríše a Ruska v ich predvojnových hraniciach viedol k vzniku samostatných krajín Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko a Poľsko.

Väčšina z týchto krajín – s výnimkou Bosny, Čiernej Hory, Kosova, Macedónska a Srbska (časti bývalej Juhoslávie) – sú dnes členmi Európskej únie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia