Jednou vetou

Európska komisia odsúdila násilné protesty v Bruseli

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Právo vyjadriť politický názor je v Európe posvätné, nesmie však ohrozovať bezpečnosť, viesť k ničeniu majetku a potláčaniu dôstojnosti druhých ľudí.

Uviedol to v pondelok hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas na adresu protestujúcich, ktorí v nedeľu násilným spôsobom demonštrovali pred budovou tejto inštitúcie v Bruseli.

Rusko nebude viesť vojnu proti Ukrajine, sľúbil Lavrov

Protest pravicových skupín proti migračnému paktu OSN sa v nedeľu popoludní konal v širšom centre Bruselu. Polícia musela proti násilným protestujúcim zasahovať za použitia slzotvorného plynu a vodných diel.

„Právo vyjadriť svoj politický názor je v Európe posvätné, ale toto právo by nemalo byť na úkor bezpečnosti, majetku a dôstojnosti druhých ľudí,“ povedal hovorca EK. „Násilie a vandalizmus nemajú v našej spoločnosti miesto,“ dodal.

Demonštrácia pod heslom „Pochod proti Marrákešu“ bola zvolaná z podnetu flámskych pravicových a extrémistických skupín.

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Jej účastníci začali hádzať kamene, dlažobné kocky a kovové stĺpiky na budovu EK a na policajtov zabezpečujúcich poriadok.

Polícia celkovo zadržala 97 osôb. Sú medzi nimi aj traja útočníci, ktorí sa priamo podieľali na ničení Berlaymontu, hlavnej budovy Európskej komisie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia