Jednou vetou

Európska komisia podporuje Globálny pakt OSN o migrácii

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska komisia (EK) v utorok večer v rámci svojho pracovného výjazdu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu vyjadrila svoju silnú podporu pre Globálny pakt OSN o migrácii, ktorý by mal byť prijatý na decembrovej medzivládnej konferencie v Marrákeši.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v rozprave povedal, že hovorí v mene šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej a spresnil, že v súčasnom globalizovanom svete môže byť ľudská mobilita efektívne riešená len medzinárodným spoločenstvom ako celkom.

Lajčák bude s poslancami diskutovať o migračnom pakte, oznámil Pellegrini

„Ide o globálny fenomén, ktorý si vyžaduje globálne riešenia. Žiadna krajina to nemôže zvládnuť samostatne, spoločne však môžeme vytvoriť humánny, dôstojný a bezpečný mechanizmus riadenia ľudskej mobility,“ zdôraznil Stylianidis.

EK podľa jeho slov dôrazne podporuje globálne dohody a bude sa aktívne zapájať do ich implementácie. „Európska únia a jej členské štáty sa od samého začiatku zapojili do diskusií o Globálnom pakte o migrácii, čo viedlo k vytvoreniu tejto globálnej dohody, ktorá vo veľkej miere odzrkadľuje aj európske ciele. Dohoda umožní zlepšiť medzinárodnú spoluprácu vo všetkých jej aspektoch,“ konštatoval Stylianidis.

Bulharsko sa pridáva ku krajinám EÚ odmietajúcim migračný pakt OSN

Cieľom nezáväzného 34-stranového Globálneho migračného paktu OSN je zlepšiť medzinárodnú spoluprácu pri zvládaní rastúceho počtu migrantov vo svete.

Viaceré krajiny sveta vrátane Spojených štátov, Maďarska a Rakúska už oznámili, že sa ku paktu nepripoja. Kriticky sa k dokumentu stavajú aj Poľsko, Bulharsko, Taliansko, Švajčiarsko, Dánsko, Japonsko či Austrália. O možnom prehodnotení postoja k paktu sa hovorí aj v Slovinsku či Chorvátsku.

Belgický premiér Charles Michel naznačil, že jeho vláda dohodu podpíše, proti čomu je však najväčšia politická strana v krajine – Nová flámska aliancia (N-VA). Štátny tajomník pre azyl a migráciu Theo Francken, ktorý je členom N-VA, to v stredu potvrdil pre viaceré flámske médiá.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia