Jednou vetou

Európska komisia verí, že sa Talianom podarí zostaviť stabilnú vládu

Tri bilbordy adresované bývalému talianskemu premiérovi a lídrovi strany Vpred Taliansko Silviovi Berlusconimu po zverejnení predbežných výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku, rozostavané pred Koloseom v Ríme 5. marca 2018

foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) je presvedčená o možnosti vytvoriť "stabilnú vládu" v Taliansku. Uviedol to v pondelok počas stretnutia s novinármi v Bruseli hovorca exekutívy EÚ Margaritis Schinas.

Schinas upozornil, že eurokomisia sa zatiaľ nebude vyjadrovať k výsledkom talianskych volieb, keďže oficiálne výsledky ešte neboli oznámené. „Máme však dôveru v schopnosť prezidenta Sergia Mattarellu uľahčiť vytvorenie stabilnej vlády v Taliansku,“ spresnil hlavný hovorca EK.

Nedeľňajšie parlamentné voľby znamenajú pre Taliansko politickú neistotu s historickým úspechom protisystémových, euroskeptických a extrémne pravicových síl. „Zostaňte pokojní a pokračujte“, odpovedal Schinas na otázky novinárov, či výsledky týchto volieb budú mať nepriaznivý vplyv na finančné trhy.

Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti pripomenula, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa krátko pred voľbami v Taliansku preriekol, že EÚ sa musí „pripraviť na najhorší scenár“, keď Taliani nebudú mať funkčnú vládu, čo sa odzrkadlí aj na finančných trhoch. Neskôr spresnil, že došlo k nepochopeniu jeho slov, a dodal, že exekutíva EÚ verí, že Taliansko bude mať funkčnú vládu aj po voľbách.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí