Jednou vetou

Európska komisia vyjadrila dôveru v nadchádzajúce rumunské predsedníctvo EÚ

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska komisia (EK) má dôveru v profesionalitu nadchádzajúceho rumunského predsedníctva v Rade EÚ. Počas pondelkového stretnutia s novinármi to uviedol hlavný hovorca exekutívy EÚ Margaritis Schinas.

Novinárov zaujímalo, či nie je komisia znepokojená stavom príprav na nadchádzajúce rumunské predsedníctvo EÚ, ktoré Bukurešť prevezme od januára 2019. Otázky súviseli s nedávnou rezignáciou rumunského ministra pre európske záležitosti Victora Negrescua (10.11), ktorý mal na starosti aj prípravu predsedníctva.

V pondelok zo svojej funkcie odstúpil aj rumunský minister obrany Mihai Fifor a na svoj vplyvný post rezignovala tiež primátorka Bukurešti Gabriela Fireaová. Obaja sú členovia vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) a kritici straníckeho predsedu Livia Dragneu.

„Nemáme obavy. Veríme v odbornosť nadchádzajúceho rumunského predsedníctva v Rade Európskej únie a v uspokojivú úroveň administratívnej organizácie pred predsedníctvom,“ uviedol Schinas. Zároveň však zopakoval stanovisko šéfa exekutívy EÚ Jeana-Clauda Junckera, že v Rumunsku je potrebný národný politický konsenzus pred a aj počas výkonu predsedníctva v Rade EÚ.

Nemecko opäť vyzvalo Ukrajinu, aby zablokovala portál Myrotvorec

Rumunsko preberie štafetu polročného rotujúceho predsedníctva 1. januára 2019 od Rakúska a 1. júla ju odovzdá Fínsku. Rumunský prezident Klaus Iohannis minulý týždeň vyjadril presvedčenie, že vláda premiérky Vioricy Dancilaovej nie je pripravená na prebratie predsedníctva EÚ. Fínsky premiér Juha Sipilä následne uviedol, že „hoci si to neželá“, v prípade potreby sa jeho krajina zhostí predsedníckej úlohy aj o polroka skôr.

Obavy súvisiace s nastávajúcim rumunským predsedníctvom vyvolávajú aj najnovšie kritické hodnotenia zo strany Európskeho parlamentu a Európskej komisie. Europoslanci minulý týždeň (13.11) schválil nelegislatívne uznesenie o stave právneho štátu v Rumunsku, v ktorom veľkou väčšinou hlasov vyjadrili hlboké znepokojenie nad reformou rumunského súdneho a trestného práva a odsúdili aj „násilný a neprimeraný“ zásah polície voči demonštrantom, ku ktorému došlo 10. augusta počas protestov v Bukurešti.

V ten istý deň eurokomisia vydala pravidelnú hodnotiacu správu v rámci mechanizmu spolupráce a overovania (CVM). Upozornila v nej, že politický vývoj v Rumunsku za posledných 12 mesiacov zvrátil „výnimočný pokrok“, ktorý sa tam podarilo dosiahnuť za predošlých desať rokov v oblasti boja proti korupcii a reformy justičného systému.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia