EK iniciovala v tejto záležitosti právne konanie voči Maďarsku vlani 19. júla. Ďalším krokom je podanie žaloby, ktoré Brusel oznámi vo štvrtok, píše denník.
Ľudskoprávny komisár OSN: Balík Zastavme Sorosa je hanebný a xenofóbny
Komisia nepovažuje reakciu maďarských orgánov na obavy Bruselu za dostatočnú, preto sa rozhodla postúpiť konanie do súdnej etapy. Podľa EK právne nariadenia maďarského zákona – týkajúce sa trestania činností podporujúcich získanie utečeneckého štatútu či povolenia na pobyt – sú v rozpore s právom Únie. Balík protimigračných zákonov obmedzuje právo na žiadanie štatútu utečenca i individuálne práva slobody, píše sa v zdôvodnení EK.
Maďarský kabinet vlani v decembri v liste adresovanom EK uviedol, že Maďarsko kritizované právne normy neodvolá. Štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pál Völner vtedy uviedol, že uvedené normy chránia Maďarsko i Európu.
Z dodávky v Maďarsku vyslobodili 16 migrantov, ktorí sa dusili
Poslanci maďarského parlamentu schválili 20. júna 2018 návrh balíka zákonov na potlačenie migrácie, podľa ktorých je možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať.
Neformálne označenie balíka „Zastavme Sorosa“ súvisí s americkým finančníkom a filantropom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, ktorého Budapešť obviňuje z podpory nelegálnej migrácie. Samotný Soros tieto obvinenia popiera.