Jednou vetou

Európska komisia zdôraznila záväzok EÚ ukončiť násilie páchané na ženách

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Európska únia v piatok opätovne potvrdila svoj záväzok prispieť k ukončeniu násilia páchaného na ženách a dievčatách. Európska komisia (EK) a vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová to uviedli pred nedeľňajším Medzinárodným dňom boja proti násiliu páchanému na ženách.

„Vnímanie toho, že obťažovanie alebo násilie voči ženám je normálne a prijateľné, je nesprávne a musí sa zmeniť,“ uvádza sa vo vyhlásení exekutívy EU.

Tusk poslal text politickej deklarácie lídrom členských krajín EÚ

Podľa údajov Eurostatu približne polovica žien v krajinách Únie už zažila verbálne, fyzické alebo online sexuálne obťažovanie. Tie isté štatistiky hovoria, že ženy predstavujú 80 percent obetí obchodovania s ľuďmi v EÚ.

Podľa správy eurokomisie každoročne uzavrie na svete manželstvo približne 12 miliónov dievčat mladších ako 18 rokov. Najmenej 200 miliónov žien a dievčat sa stáva obeťami mrzačenia pohlavných orgánov, ktoré sa vykonáva v približne 30 krajinách sveta.

EÚ už zaviedla viaceré opatrenia v záujme toho, aby sa násilie páchané na dievčatách a ženách skončilo raz a navždy. V priebehu posledných dvoch rokov EÚ poskytla viac ako 1,5 miliónu dievčat a žien služby na ochranu pred mrzačením pohlavných orgánov a súvisiacu starostlivosť. Za diplomatický úspech EÚ sa považuje, že okolo 3000 komunít, ktoré združujú 8,5 milióna ľudí, už verejne oznámilo, že od tejto praxe upúšťajú.

Májové voľby môžu zmeniť štruktúru Európskeho parlamentu

EK tiež v spolupráci s OSN spustila globálnu iniciatívu Spotlight zameranú na odstránenie všetkých foriem násilia páchaného na ženách a dievčatách. S počiatočnými investíciami vo výške 500 miliónov eur bol vytvorený priestor na vyjadrenie tým ženám a dievčatám, ktoré ich spoločnosti umlčali.

EÚ vedie aj globálnu iniciatívu s názvom Výzva k akcii na ochranu pred rodovo motivovaným násilím v núdzových situáciách.

Eurokomisia sa tiež angažuje v snahách o dokončenie pristúpenia EÚ ako celku k Istanbulskému dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu a obťažovaniu žien a boji proti nemu, ktorý obetiam poskytuje právo na ochranu a podporu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia