Európska únia chystá návrh o užšej spolupráci pri predchádzaní chorôb vďaka očkovaniu

Ilustračné foto

TASR

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že začína verejnú konzultáciu o možných aktivitách, ktoré treba zahrnúť do návrhu na dôraznejšiu spoluprácu na úrovni EÚ proti chorobám, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Komisia plánuje tento návrh prijať v priebehu roka 2018.

Verejná konzultácia, ktorá potrvá 12 týždňov – do 15. marca 2018, dáva možnosť všetkým zainteresovaným osobám a organizáciám v EÚ pomôcť dotvoriť túto dôležitú iniciatívu vyplnením štruktúrovaného dotazníka. Ten sa zameriava na tri piliere: riešenie otázky váhavého prístupu občanov k očkovaniu; udržateľná politika v oblasti očkovania v EÚ a celoeurópska koordinácia vrátane podpory dialógu medzi zainteresovanými stranami a príspevku EÚ k celosvetovému zdraviu.

Nárast skepticizmu voči očkovacím látkam

Po skončení verejnej konzultácie a vyhodnotení dotazníkov eurokomisia vypracuje tzv. konzultačnú správu.
Dôležitosť verejnej konzultácie v oblasti očkovania vyzdvihol aj eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis. Pripomenul, že predseda EK Jean-Claude Juncker v rámci svojej septembrovej správy o stave Únie povedal, že je neprijateľné, že v roku 2017 ešte stále existujú deti, ktoré zomierajú na choroby, ktoré by mali byť v Európe dávno odstránené.

„Som odhodlaný podporiť členské štáty v tom, aby zvýšili mieru očkovania v EÚ. Konzultácie, ktoré spúšťame, sú príležitosťou pre občanov a organizácie pomôcť pri posilňovaní spolupráce proti chorobám, ktorým môžeme predísť vďaka očkovaniu,“ skonštatoval Andriukaitis.

Komisár spresnil, že nejde o akúsi kampaň o výhodách očkovania, zároveň však upozornil, že výhody očkovacích látok nie je otázka názoru, ale potvrdená skutočnosť. „Rastúci skepticizmus voči očkovacím látkam ohrozuje kroky, ktoré sme doteraz urobili v oblasti verejného zdravia,“ upozornil komisár v správe pre médiá.

Môže vás zaujímať

Von der Leyenová a Timmermans predstavili Európsky ekologický dohovor