Jednou vetou

Európska únia je znepokojená eskalujúcim násilím v Nikarague

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Európska únia vyjadrila znepokojenie nad stupňujúcim sa násilím v Nikarague. Útoky na študentov a civilistov, ako aj oneskorené poskytovanie zdravotnej pomoci sú poľutovaniahodné, zdôraznila hovorkyňa šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej v nedeľňajšom stanovisku.

„Všetko násilie sa teraz musí skončiť. Opakujeme našu výzvu na pokojné a demokratické riešenie situácie v krajine v rámci národného dialógu,“ citovala z vyhlásenia agentúra DPA.

Len v noci na nedeľu prišlo v stredoamerickej krajine pri zrážkach medzi civilistami a provládnymi polovojenskými zložkami o život ďalších päť ľudí. Situácia je veľmi vážna, uviedol šéf Nikaragujskej asociácie pre ľudské práva (ANPDH) Álvaro Leiva. Podľa jeho slov v nikaragujskej televízii musia byť otvorené koridory na odvoz zranených z nebezpečných zón.

Čítajte viac: Európska únia predĺžila sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov

Najnovšie protesty proti vláde, najkrvavejšie od ukončenia občianskej vojny v Nikarague v roku 1990, vypukli v apríli, ich podnetom bola plánovaná sociálna reforma. Demonštranti však medzičasom žiadajú odstúpenie autoritatívneho prezidenta Daniela Ortegu, ukončenie násilia a slobodu tlače.

Pri zrážkach medzi bezpečnostnými silami, vláde blízkymi polovojenskými skupinami a odporcami vlády zahynulo podľa ľudskoprávnych aktivistov už viac než 300 ľudí. Vláda hovorí o približne 50 mŕtvych.

Ortega, ktorý od zámerov znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení ustúpil, výzvy na rezignáciu a vypísanie predčasných volieb odmieta.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie