Európska únia odsúdila mrzačenie ženských pohlavných orgánov

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

foto: TASR/AP

EÚ chce raz a navždy skoncovať s praktikami na mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Uviedli to v pondelok viacerí členovia Európskej komisie (EK) pri príležitosti Medzinárodného dňa nulovej tolerancie voči mrzačeniu ženských pohlavných orgánov.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, komisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica a komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Vera Jourová v spoločnom vyhlásení opätovne potvrdili pevné odhodlanie EÚ vykoreniť mrzačenie ženských pohlavných orgánov.

„Potvrdzujeme, že sme pevne odhodlaní skoncovať s touto praktikou, ktorá je bolestivá, traumatizujúca a má dlhodobé zdravotné následky. Ide o zvyklosť, ktorá sa takmer vždy praktizuje na deťoch. Predstavuje extrémnu formu diskriminácie voči ženám a dievčatám…,“ uvádza sa v ich vyhlásení.

K mrzačeniu dochádza aj v Európe

Tejto praktike je vo svete stále vystavených 200 miliónov dievčat a do roku 2030 k nim môže pribudnúť ďalších 200 miliónov.

Komisári sú znepokojení, že k mrzačeniu ženských pohlavných orgánov dochádza aj v Európe. Exekutíva EÚ preto pracuje na eliminácii tejto praktiky formou školení, ktoré poskytuje sudcom, azylovým pracovníkom a lekárom prichádzajúcim do kontaktu s ohrozenými dievčatami.

„Mrzačenie ženských pohlavných orgánov je trestným činom vo všetkých členských štátoch EÚ a vo väčšine z nich hrozí každej osobe, ktorá vycestuje s dievčaťom mimo EÚ, aby ho podrobila tejto ohavnej zvyklosti, trestné stíhanie. Obetiam týchto praktík poskytuje EÚ vysokú úroveň ochrany,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Môže vás zaujímať

Lajčák pozval Pompea na zasadnutie OBSE do Bratislavy