Jednou vetou

Európska únia podporila Trudeaua po ostrých slovách zo strany Trumpa

Hore zľava predseda Európskej rady Donald Tusk, britská premiérka Theresa Mayová, nemecká kancelárka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump, kanadský premiér Justin Trudeau, francúzsky prezident Emmanuel Macron, japonský premiér Šinzó Abe, taliansky premiér Giuseppe Conte v rámci summitu G7

foto: TASR/AP

Európska únia podporila kanadského premiéra Justina Trudeaua po tom, ako ho americký prezident Donald Trump nazval "nečestným" a "slabošským" po víkendovom summite lídrov skupiny G7 v Kanade.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas v pondelok uviedol, že EÚ „stojí plne za“ záverečným komuniké zo summitu. Dodal, že predseda EK Jean-Claude Juncker poďakoval Trudeauovi „za skvelú prípravu a predsedanie tomuto náročnému summitu“.

Trump zmaril snahu G7 ukázať jednotný front

Agentúra AP pripomína, že Trump vyjadril súhlas s vyhlásením G7 o obchode, ale neskôr ho stiahol. Podľa vlastných slov ho nepríjemne prekvapila Trudeauova kritika zavádzania amerických ciel počas jeho tlačovej konferencie na záver summitu.

Hovorca EK Schinas dodal, že Európska bude aj naďalej zastávať medzinárodný, multilaterálny systém založený na dodržiavaní pravidiel.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia