Jednou vetou

Európska únia sa môže do roku 2025 rozrásť o krajiny západného Balkánu

Frederica Mogherini

Foto: TASR/AP

Všetky krajiny západného Balkánu majú reálnu šancu, aby sa v roku 2025 stali členmi Európskej únie. Uviedla to v piatok šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová na brífingu v rámci neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Sofii.

Mogheriniová podľa agentúry AP ďalej povedala, že nedávno prijatá stratégia EÚ sa zahŕňa integráciu celého regiónu a medzi regionálnymi kandidátmi „nevytvára odlišné skupiny či kategórie“.

Podľa tejto stratégie by Srbsko a Čierna Hora mohli vstúpiť do EÚ do roku 2025, ak splnia všetky potrebné podmienky. Mogheriniová však dodala, že túto „realistickú možnú perspektívu“ má každý z týchto balkánskych štátov uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ.

Ku krajinám západného Balkánu, ktoré nie sú v EÚ, patria Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Macedónsko, Srbsko a Čierna Hora.

Mogheriniová vystúpila s prejavom na záver dvojdňového neformálneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, na ktorom sa zúčastnili ministri zahraničných vecí EÚ a ich kolegovia z kandidátskych krajín. Bulharsko momentálne do konca júna predsedá v Rade EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia