Jednou vetou

Európska únia žiada Trumpovo rozhodnutie. Ako to bude s clom medzi Európou a Amerikou?

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Európska únia (EÚ) požaduje v obchodnom spore od amerického prezidenta Donalda Trumpa jasné rozhodnutie. "Aby som to povedala jasne: Pre naše firmy je oveľa lepšie, aby teraz mali zlé rozhodnutie a jasno, ako možno raz vyhliadky na zlepšenie," povedala v rozhovore pre Spiegel európska komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. Táto neistota má už teraz negatívny vplyv na európsku ekonomiku.

EÚ má zatiaľ do 1. júna výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka do USA, ktorými Trump reagoval podľa svojho názoru na neférové obchodné praktiky iných krajín. Únia mala najprv výnimku do začiatku mája, ktorá bola potom predĺžená o jeden mesiac.

Čítajte viac: V Trumpovom golfovom klube sa strieľalo; podozrivého zadržali

„Mám dojem, že sa prijme trvalé rozhodnutie v jednom alebo druhom smere,“ uviedla Malmströmová, ktorá v uplynulých týždňoch asi desaťkrát telefonovala s americkým ministrom obchodu Wilburom Rossom. „Dala som úplne jasne najavo, že chceme dostať trvalú výnimku z ciel.“ Konečné rozhodnutie však nakoniec prijme Trump. „Už sme videli, že môže byť akékoľvek,“ dodala.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia