Jednou vetou

Európske štáty a Rusko vyjadrili podporu novej vláde v Moldavsku

Ilustračné foto

Pixabay.com

Päť európskych štátov sa v pondelok pripojilo k Severoatlantickej aliancii a vyzvalo na "pokoj a zdržanlivosť" v Moldavsku.

 Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo vyjadrili podporu moldavskému parlamentu, ktorý vzišiel z februárových volieb a bol rozpustený 9. júna, teda deň po tom, ako zákonodarcovia vyslovili dôveru novej vláde, informovala v utorok agentúra AP.

Podporu novej koalícii, ktorú vytvorili proeurópsky blok ACUM a proruská Socialistická strana Moldavska (PSRM), vyjadrilo tiež Rusko.

Pri výbuchu tankera v Rusku zahynuli dvaja ľudia

Súčasná kríza v Moldavsku súvisí s výsledkom parlamentných volieb, ktoré sa konali ešte 24. februára. Vládnucu koalíciu v parlamente a vládu sa totiž podarilo vytvoriť až 8. júna, keď sa PSRM podporovaná prezidentom Igorom Dodonom dohodla s ACUM, že vystúpia proti Demokratickej strane Moldavska (PDM), ktorá ovládala predchádzajúci parlament i vládu. Na čele PDM je kontroverzný oligarcha Vlad Plahotniuc.

Predsedníčkou parlamentu sa na základe dohody PSRM a ACUM stala socialistka Zinaida Greceaniiová. Následne sa však PDM cez víkend obrátila na ústavný súd, ktorý vytvorenie koalície a kabinetu označil za protizákonné. Súd dal potom úradujúcemu premiérovi Pavlovi Filipovi (PDM) namiesto Dodona právomoc podpísať výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných parlamentných volieb. Samotný Dodon to označil za pokus o uzurpovanie si moci.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia