Jednou vetou

Európski diplomati zdieľajú názor s Britániou v súvislosti s útokom na Skripaľa

Európsky parlament

foto: TASR

Ministri zahraničných vecí Európskej únie v pondelok v Bruseli odsúdili otrávenie bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije na území Británie a vyzvali na solidaritu a jednotnú podporu Únie v jej spore s Ruskom.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá predsedá Rade EÚ pre zahraničné veci, pred začatím ministerských rokovaní spresnila, že incident z anglického mesta Salisbury, kde došlo k otrave bývalého agenta a jeho dcéry, bude mimoriadnou témou debát diplomatov.

Spresnila, že britský minister zahraničných vecí bude najskôr informovať svojich rezortných kolegov o vývoji celkovej situácie, a zdôraznila, že vyzve všetky členské krajiny Únie, aby v tomto prípade boli solidárne a jednotné s Britániou – vrátane prijatia spoločnej pozície. Zároveň však odmietla odpovedať na úvahy o možných sankciách EÚ voči Rusku v súvislosti s použitím nervovoparalytickej látky novičok.

Aj šéf francúzskej diplomacie Yves Le Drian potvrdil, že sa očakáva „totálna jednota a prejavenie solidarity“ Európanov v súvislosti so sporom medzi Londýnom a Moskvou. Dodal, že Francúzsko zdieľa názor britskej strany, že jediným zodpovedným za tento incident je Rusko.

Rovnako sa vyslovil aj nový nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Uviedol, že EÚ stojí za Britániou a jej analýzou toho, čo sa stalo. „Všetky informácie, ktoré máme k dispozícii, naznačujú, že ruská strana nemá nijaké iné alternatívne pravdepodobné vysvetlenie,“ odkázal Maas.

Zacharovová: Novičok mohol byť okrem iných krajín aj zo Slovenska

Zároveň však upozornil, že EÚ by mala viesť „konštruktívnejší dialóg“ s novozvoleným prezidentom Vladimirom Putinom, lebo hoci je Rusko aj naďalej „ťažkým partnerom“, Únia Rusko potrebuje pri riešení významných medzinárodných konfliktov.

Litovský šéf diplomacie Linas Linkevičius upozornil, že EÚ musí na takéto incidenty rýchlo zareagovať a zosilniť medzinárodnú kontrolu nad používaním podobných látok. „Ide o precedens a sú obavy, že takéto incidenty môžu pokračovať,“ skonštatoval.

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová v tejto súvislosti odmietla vyhlásenie Ruska, že jej krajina môže mať zásoby látky novičok. „To je smiešne a úplne nepodložené,“ zdôraznila a dodala, že ruská strana sa zrejme snaží odkloniť pozornosť od skutočnej podstaty tohto problému.

Britský šéf diplomacie Boris Johnson využije prítomnosť v Bruseli aj na stretnutie s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, aby spolu prediskutovali útok na britskej pôde. Šéf aliancie minulý týždeň uviedol, že ide o prvý útok tohto druhu na niektorého z členov NATO od konca studenej vojny.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike