Jednou vetou

Európski ekologickí politici navrhujú zriadiť plaformu Politika pre budúcnosť

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Politici z ekologických strán vo viacerých členských štátoch EÚ navrhli vytvoriť širokú alianciu naprieč politickými stranami s názvom Politika pre budúcnosť. Uviedla to tlačová agentúra DPA.

 Tento návrh podporujú zelení z Nemecka, zo Švédska a z Belgicka. Cieľom navrhovanej platformy Politika pre budúcnosť, ktorá by mohla vzniknúť po prebiehajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP), je boj proti klimatickým zmenám. Pre DPA to potvrdila nemecká  europoslankyňa z politickej frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia Lisa Badumová.

Platforma Politika pre budúcnosť chce pokračovať v snahách mládežníckeho hnutia Piatky pre budúcnosť, ktorého podujatia už niekoľko mesiacov prebiehajú – najmä za účasti stredoškolákov – vo viacerých európskych krajinách.

Väčšina mladých podľa prieskumu robí kroky na ochranu životného prostredia

Mladí aktivisti vyzvali v piatok na pochody za klímu po celom svete – so snahou vyvinúť tlak na národné vlády, aby účinnejšie riešili otázky klimatických zmien. Badumová spresnila, že politici musia mladým ľuďom ukázať, že dokážu na túto výzvu reagovať spoločne a všade v Európe.

Spoluzakladateľmi iniciatívy sú holandskí politici Bas Eickhout a Tom van der Lee zo Zelenej ľavice, belgická politička z valónskej strany zelených Ecolo a švédsky politik Lorentz Tovatt zo Strany zelených. Podľa Badumovej sa platforma Politika pre budúcnosť pokúsi presadiť ambicióznejšie environmentálne ciele v EÚ, vrátane zavedenia minimálnej ceny emisií skleníkových plynov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia