Európski lídri chcú zabrániť zhoršeniu obchodných vzťahov s USA

Ilustračné foto

TASR

Dvojdňový summit Európskej rady, ktorý sa začne v Bruseli vo štvrtok poobede o 15.00 h, bude mať primárne ekonomický charakter, lídri EÚ sa však budú zaoberať aj vzťahmi s Tureckom a Balkánom, odsúdia útok v anglickom Salisbury, odobria spustenie procesu digitálneho zdaňovania a v piatok už v užšom formáte zhodnotia rokovania o brexite a nakoniec 19 lídrov eurozóny bude hovoriť o zmenách, pred ktorými stojí menová únia.

Slovensko bude vo štvrtok na summite zastupovať novovymenovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), v druhý deň by ho podľa informácií českého denníka Hospodárske noviny mal zastúpiť český premiér v demisii Andrej Babiš. Hlavy štátov a predsedovia vlád členských krajín Únie sa v hlavnej časti programu zamerajú na obchodnú politiku. Cieľom je potvrdiť strategický kurz európskej obchodnej politiky rozvíjajúcej sa podľa štandardov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a pokračovať v uzatváraní dohôd o voľnom obchode s dôležitými partnermi. Po Japonsku, Kanade a Singapure je na rade Nový Zéland, Mexiko, krajiny združenia Mercosur a výhľadovo Austrália.

Rozhodnutie o Trumpových clách

V tejto oblasti budú lídri práve počas svojich rokovaní očakávať rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, či udelí EÚ výnimku z uvalenia ciel na dovoz ocele a hliníka. Politici už pred summitom dali najavo, že podporujú pozíciu Európskej komisie pri rokovaniach s USA, podľa ktorej Únia nie je „bezpečnostnou hrozbou“ pre Ameriku. V prípade, že Washington výnimku EÚ neudelí, lídri sú pripravení podporiť protiopatrenia predložené eurokomisiou, v zásade sa však Brusel chce vyhnúť eskalácii napätia v obchodnej sfére s USA.

Štvrtková pracovná večera bude v znamení viacerých tém, mediálne najsledovanejšou však bude pozícia Únie voči Rusku po útoku nervovoparalytickou látkou v anglickom meste Salisbury, kde sa očakáva tvrdší postoj ako prijali v pondelok ministri zahraničných vecí EÚ. Debaty o západnom Balkáne a Turecku budú v znamení príprav minisummitu EÚ-Turecko vo Varne a májového summitu EÚ – západný Balkán v Sofii. Lídri EÚ, ktorí sa netaja, že v Európe rastie kritika voči Turecku a jeho konaniu na domácej politickej scéne a v blízkom zahraničí, by mali odsúdiť vojenskú operáciu Ankary v Afríne na severe Sýrie.

Digitálne zdaňovanie aj brexit

Zároveň chce EÚ ubezpečiť Turecko, že ho vníma ako strategického partnera. Ohľadom proeurópskej orientácie krajín západného Balkánu EÚ presadzuje názor, že ak sa o tento región nepostará, urobia tak iní hráči, napríklad Rusko, Čína a Turecko. Pracovná večera má zároveň odobriť začiatok procesu digitálneho zdaňovania, kde sú medzi členskými krajinami rozpory o spôsoboch, ako to dosiahnuť, všeobecne je však vôľa zdaniť nový a významný sektor ekonomiky. Viac podrobností prinesie júnový summit.

Druhý deň summitu, na ktorom už nebude britská premiérka Theresa Mayová zhodnotí rokovania o brexite a ocení pokrok ohľadom prechodnej fázy (apríl 2019 – december 2020). Lídri by mali prijať usmernenia pre budúce vzťahy s Britániou, pričom tieto rokovania budú prebiehať paralelne s dokončovaním dohody o brexite, ktorá by mala byť uzavretá do októbra tohto roku. Dvojdňové podujatie uzavrie summit 19 lídrov eurozóny. Tí zatiaľ nebudú hovoriť o zásadných reformách v krajinách menovej únie, to bude zrejme na programe až na júnovom summite EÚ. Hlavnými témami budú tzv. fiškálna kapacita eurozóny (rozpočet), ktorá má pomôcť členským krajinám v prípade nečakanej krízy, lepšie ekonomické riadenie a diskusie o tom, či by sa mal Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) alebo trvalý euroval zmeniť na Európsky menový fond s oveľa širšími možnosťami finančných intervencií.

Môže vás zaujímať

Epidémia eboly je podľa WHO v KDR je stále medzinárodnou hrozbou