Jednou vetou

Európski socialisti potvrdili Timmermansa ako hlavného kandidáta do volieb do EP

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans

foto: TASR/AP

Strana európskych socialistov (PES) v sobotu na zjazde v Lisabone potvrdila Holanďana Fransa Timmermansa ako lídra svojej kandidátky pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) a kandidáta na post predsedu Európskej komisie (EK), informovala agentúra DPA.

Timmermans, ktorý zastáva funkciu prvého podpredsedu Európskej komisie, by chcel byť nástupcom jej súčasného predsedu Jeana-Clauda Junckera. Luxemburský politik je na čele EK od roku 2014.

Nová šéfka CDU stavia mosty medzi sebou a rivalmi

Holanďanovým najväčším rivalom v boji o kreslo predsedu bude nemecký konzervatívny politik Manfred Weber, ktorý je kandidátom Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS).

„Je to o voľbe medzi Manfredom Weberom z Bavorska a Fransom Timmermansom z Európy,“ uviedol generálny tajomník PES Achim Post na piatkovom otvorení zjazdu strany v Lisabone. „Frans, spoliehame sa na teba a ty sa môžeš spoľahnúť na nás,“ povedal.

O post šéfa EK chcel pôvodne zabojovať aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Slovenský eurokomisár sa však začiatkom novembra rozhodol podporiť Timmermansa ako jediného kandidáta strany.

Nemecký minister zahraničných vecí skritizoval krajiny odmietajúce migračný pakt

Európske sociálnodemokratické a ľavicové strany budú v májových voľbách čeliť populistickým a krajne pravicovým stranám, ktorých popularita narastá, dodáva DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia