Jednou vetou

Európski socialisti vyzvali na podporu dohody medzi Skopje a Aténami

Tisícky ľudí vyšli 13. júna 2018 do ulíc macedónskeho hlavného mesta Skopje na protest proti kompromisu s Gréckom v dlhoročnom spore o oficiálny názov svojej krajiny

foto: TASR/AP

Strana európskych socialistov (PES) v piatok vyzvala všetkých členov tejto celoeurópskej politickej rodiny, ako aj všetky pokrokové strany v Európe, aby podporili historickú dohodu medzi Aténami a Skopje o novom názve pre Macedónsko.

Ľavicoví premiéri oboch krajín, Zoran Zaev a Alexis Tsipras, sa 12. júna dohodli, že ukončia dlhodobý spor o názov bývalej juhoslovanskej krajiny, ktorá sa bude po novom volať Republika Severné Macedónsko (Republika Severna Makedonija).

Macedónsko a Grécko sa dohodli v spore o názov

Predseda Strany európskych socialistov Sergej Stanišev pripomenul, že spolu so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogheriniovou a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom všetky pokrokové strany a členovia PES chápu a oceňujú neúnavné úsilie a hlboké odhodlanie premiérov Tsiprasa a Zaeva, ktorí „nám všetkým ukázali, že majú dostatok odvahy a vodcovskej zodpovednosti“.

„Strana európskych socialistov zohrávala pomocnú úlohu pri podpore týchto rokovaní, čo bolo zrejmé aj počas nášho stretnutia v Sofii pred tromi týždňami,“ zdôraznil Stanišev. A dodal, že obaja premiéri, Zaev aj Tsipras, sa 28. júna v Bruseli zúčastnia vrcholného stretnutia socialistických lídrov európskych krajín, ktoré sa koná tradične pred každým summitom EÚ. Zaev je na čele Sociálnodemokratického zväzu Macedónska a Tsipras šéfuje koalícii ľavicových strán s názvom Syriza.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia