Európsky OLAF zistil v čerpaní dotácie na Čapí hnízdo pochybenia

Podnikateľ a líder hnutia ANO Andrej Babiš

zdroj: TASR

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli dospel k záveru, že čerpanie dotácie na rekreačnú farmu Čapí hnízdo neprebehlo v súlade s pravidlami Európskej únie, vyplýva z informácií českého týždenníka Respekt. Podrobnosti o tom, aké vážne pochybenia či nezrovnalosti OLAF zistil, však ešte nie sú známe.

OLAF sa zaoberal tým, ako boli čerpané európske peniaze na stavbu farmy, ktorá v súčasnosti patrí príbuzným nového českého premiéra Andreja Babiša (ANO), pripomenul vo štvrtok večer v článku Respekt.

Nie je jasné ani to, či sú už závery OLAF v Českej republike. Mali by ich dostať štátne zastupiteľstvo (prokuratúra), zastúpenie Európskej komisie v ČR a ministerstvo financií.

Babiš pripustil, že jeho vláda zrejme nezíska dôveru parlamentu

Hovorkyňa OLAF Silvana Enculescová verejne povedala: „OLAF uzavrel prípad s odporúčaniami Európskej komisii a príslušným súdnym orgánom v Českej republike.“ To naznačuje, že úrad našiel v čerpaní dotácie na Čapí hnízdo niečo problematické.

Takýto posun v situácii môže Babišovi ešte viac sťažiť zostavovanie novej vlády po októbrových parlamentných voľbách. Keby OLAF zistil väčšie pochybenia a dal by ich do súvislosti s Babišom, niektoré politické strany by v ďalšom kole rokovaní o zostavovaní kabinetu nemuseli súhlasiť s účasťou v ňom alebo s jeho podporou.

Aj česká polícia vyšetruje, či boli dotácie na stavbu Čapího hnízda čerpané v súlade so zákonmi. Žiada preto o vydanie Babiša a Jaroslava Faltýnka (ANO) na trestné stíhanie. Poslanci novej snemovne o tom zatiaľ nerozhodli, dodal portál Respekt.cz.

Môže vás zaujímať

Kornijenko: Vytvorenie nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok