Jednou vetou

Európsky parlament odovzdal Sacharovovu cenu väznenému Sencovovi

Oleh Sencov v ruskom väzení.

Foto: Wikimedia

Európsky parlament (EP) udelil v stredu prestížnu Sacharovovu cenu za slobodu myslenia ukrajinskému režisérovi Olehovi Sencovovi. Cenu v mene aktivistu väzneného v Rusku prevzala jeho sesternica Nataľja Kaplanová.

Kaplanová, ktorá v pléne Európskeho parlamentu vystúpila v Sencovovom mene, svojho bratranca označila za „cieľavedomého človeka s prenikavým citom pre spravodlivosť“.

Aktivisti v centre Moskvy vyjadrili podporu väznenému Sencovovi

Pred europoslancami prečítala list od Sencova, ktorý udelenie Sacharovovej ceny označil za „nezaslúženú česť“. Zároveň v liste vyjadril nádej, že „bude mať ešte čas“, aby túto cenu aj využil.

Europarlament zvýraznil Sencovovu neprítomnosť na slávnostnom ceremoniáli prázdnym kreslom v strede plenárnej zasadačky.

Za nomináciou Oleha Sencova na Sacharovovu cenu stojí slovenský europoslanec Eduard Kukan (nezávislý) a jeho politická skupina v europarlamente – Európska ľudová strana (EPP/EĽS).

Prečo vybrali Sencova, a nie Savčenkovú, pýta sa Moskva

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu v októbri rozhodla, že laureátom tohoročnej ceny bude práve Sencov, ktorý bol v máji 2014 zadržaný v Simferopole na Kryme, obvinený z teroristických činov proti ruskej správe Krymu a odsúdený na 20 rokov väzenia.

Európsky parlament udeľuje Sacharovovu cenu za slobodu myslenia od roku 1988 tým jednotlivcom a organizáciám, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia