Jednou vetou

Európsky parlament schválil smernicu o obmedzení množstva plastového odpadu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v stredu na prebiehajúcom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu veľkou väčšinou hlasov smernicu, na základe ktorej má byť v celej EÚ zavedený zákaz používania jednorazových plastových výrobkov, ako sú slamky, príbory alebo vatové tyčinky. Informovala o tom agentúra AFP. Smernicu podporilo 560 europoslancov, 35 hlasovalo proti.

EÚ dočasne pozastavila mandát operácie Sophia v Stredomorí

Cieľom opatrení na celoeurópskej úrovni, ktoré navrhla vlani v máji Európska komisia, je obmedziť množstvo plastového odpadu znečisťujúceho svetové moria a oceány. V decembri dosiahli vyjednávači EP a Rady EÚ predbežnú dohodu o novej smernici.

Zákaz používať jednorazové plastové výrobky má v EÚ platiť od roku 2021. Členské štáty budú musieť dovtedy zapracovať smernicu do svojej legislatívy.

EÚ od Ruska očakáva, že na Kryme okamžite prestane s raziami v komunite Tatárov

Európska komisia opísala vlani navrhovanú smernicu ako celosvetovo najambicióznejší právny nástroj, ktorý sa zaoberá odpadom v moriach a oceánoch. Stanovuje, že ak sú možné a cenovo dostupné alternatívy, plastové výrobky na jedno použitie budú na trhu zakázané.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia