Jednou vetou

Európsky súdny dvor potvrdil pozastavenie poľského zákona o Najvyššom súde

Ilustračné foto

foto: TASR

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) potvrdil v pondelok svoje predchádzajúce rozhodnutie, ktorým nariadil Poľsku, aby prestalo uplatňovať svoj kontroverzný zákon o Najvyššom súde. Informovala o tom agentúra AP.

ECJ vo svojom predbežnom opatrení z 19. októbra tohto roku rozhodol, že Poľsko musí okamžite prestať uplatňovať zákon, ktorý znížil dôchodkový vek pre sudcov tamojšieho Najvyššieho súdu.

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Zároveň nariadil, aby sa na svoje pozície mohlo vrátiť 23 sudcov (vrátane predsedníčky súdu), ktorí museli na jeho základe nedobrovoľne odísť do dôchodku.  Vedúci predstavitelia EÚ tento zákon napadli na ECJ. Ten v pondelok svoj predbežný verdikt potvrdil.

Poľský parlament 21. novembra schválil návrh zákona predložený vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), ktorý má umožniť návrat sudcov penzionovaných v júli tohto roku po znížení dôchodkového veku zo 70 na 65 rokov. Návrh však ešte nepodpísal poľský prezident Andrzej Duda.

USA možno zvážia možnosť zvýšenia vojenskej prítomnosti v Čiernom mori

Poľská konzervatívna vláda trvá na tom, že sa chce prostredníctvom justičnej reformy zbaviť sudcov pôsobiacich ešte počas komunistickej éry.

Tvrdí tiež, že napráva skorumpovaný a nespoľahlivý súdny systém. Kritici vrátane EÚ sa však obávajú oslabenia nezávislosti súdov a demokratických štandardov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia