Jednou vetou

Euroskeptik a populista. Kto je Kollárov spojenec Matteo Salvini?

ZĽAVA: Matteo Salvini, Boris Kollár a Marine Le Penová

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Boris Kollár nazval Mattea Salviniho jedným z najpopulárnejších zahraničných politikov na Slovensku. Možno by bolo dobré zopakovať si, o koho vlastne ide a čo presadzuje jeho strana Liga severu - po eurovoľbách najsilnejšia politická strana v Taliansku.

Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?

Kontroverzný taliansky politik Matteo Salvini prevzal vedenie Ligy severu už v roku 2013. Pôvodne išlo o separatistickú politickú stranu, ktorá presadzovala odtrhnutie časti severných regiónov Talianska a vytvorenie samostatného národného štátu – Padánie.

Deň D bol pred 75 rokmi. Na plážach Normandie bojovali aj Česi a Slováci

Založil ju a vyše dvadsať rokov viedol politik menom Umberto Bossi. Za vlády Silvia Berlusconiho bol Bossi dokonca ministrom. Politické šťastie mu však zväčša neprialo, strana si prešla viacerými krízami a musela sa vzdať sna o padániovskom nacionalizme. Autonomistické hlasy sú v nej napriek všetkému dodnes silné.

KDH sa pre výsledky v eurovoľbách obrátilo na Ústavný súd SR

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini. | foto: TASR/AP

Migranti a stopka pre euro

So zvolením Mattea Salviniho za federálneho sekretára Ligy severu sa strana znovuzrodila. Odela sa do euroskeptického rúcha a spolčila s Marine Le Penovou z Francúzska či Geertom Wildersom z Holandska. Spoločnú európsku menu nazývali „zločinom proti ľudskosti“. Snahu o samostatnosť Padánie nahradila snaha o vystúpenie z Eurozóny.

Eurovoľby rozhodnú aj o novom šéfovi európskej vlády. Kto sa ním môže stať?

Možno ešte charakteristickejším znakom Salvinho politiky sa stal boj proti ilegálnej migrácii a dôraz na civilizačný stret s moslimským svetom. Salvini sa tak zaradil do jedného šíku s Viktorom Orbánom.

Eurovoľby v Holandsku: Populista Wilders musí čakať na brexit

Symbolickým krokom sa stalo zatvorenie talianskych prístavov pre lode zachraňujúce migrantov. Salvini tvrdí, že týmto spôsobom prakticky zastavil biznis s ilegálnym prevádzačstvom. Jeho odporcovia namietajú, že zákaz činnosti neziskových organizácií len urobil migráciu cez Stredozemné more oveľa smrteľnejšou. Za poklesom v počte migrantov pri talianskom pobreží totižto môže napríklad aj lepší výcvik líbyjskej pobrežnej stráže v gescii európskych a talianskych úradov.

Eurovoľby v Británii vyhrala podľa predbežných výsledkov Strana Brexitu

Populizmus, sľuby a škandály

Salvini sa ešte ako mladík angažoval v ľavicovom sociálnom centre Leoncavallo. Dnes ako líder pravicovej populistickej strany tvrdí, že pravica sa stala nositeľom viacerých ľavicových hodnôt, vrátane boja v mene robotníckej triedy. Koniec koncov, napriek predvolebným sľubom a povolebným vyhláseniam, Liga severu uzavrela spojenectvo s ľavicovým Hnutím piatich hviezd a vytvorili spoločnú vládu.

Zelenskyj potvrdil smerovanie Ukrajiny k NATO i pripravenosť na dialóg s Ruskom

Podobne ako s ďalšími populistickými hnutiami, ktoré vyjadrujú značne euroskeptické názory a žiadajú oslabenie kompetencií EÚ v prospech národných štátov, aj pri Lige severu existujú podozrenia, že ilegálne prijímala peňažné prostriedky od spoločností blízkych Kremľu. Ochota urobiť čokoľvek pre podporu z Ruska naposledy zlomila krk rakúskemu ministrovi vnútra Strachemu.

Dankov a Kollárov kamarát položil v Rakúsku vládu. V minulosti ho ospevovali

Hans Christian Strache a Boris Kollár. | facebook

Salvini v minulosti podporil prezidentskú kandidatúru Donalda Trumpa v USA a Jaira Bolsonara v Brazílii. Dvoch nezanedbateľných nositeľov modernej populistickej politiky silných mužov, tvrdých vyhlásení a škandalóznych rozhodnutí.

Británia by mala odísť z EÚ aj bez dohody, ak to inak nepôjde, uviedol Trump

Ľudia a národy

Pred voľbami do Európskeho parlamentu sa Salvinimu podarilo založiť európsku politickú koalíciu s názvom Európska aliancia ľudí a národov. Túžil po tom, aby sa stala prvou, alebo druhou najpočetnejšou frakciou v europarlamente. Podľa predbežných odhadov skončila na štvrtom mieste za ľudovcami, socialistami a liberálmi. Europarlament však hostí ďalšie subjekty, ktoré sú Salvinimu ideologicky blízke. Otázne je napríklad, ako sa ľudovci vysporiadajú s Viktorom Orbánom.

Orbán pri výročí Trianonu hovoril o úspechu a víťaztve zomknutých Maďarov

ATTENZIONE ❗️❗️❗️Matteo Salvini taliansky minister vnútra, ktorý dokázal zastaviť státisíce migrantov do Európy, si už vybral svojho partnera na Slovensku. Čo myslíte, kto to je?________________________________________Objednávateľ: SME RODINA – Boris Kollár, Leškova 5, 81104 Bratislava – Staré Mesto, IČO: 42254515Dodávateľ: Facebook Ireland Limited, 4 Grand Canal Square, Írsko, IČO: 462932

Uverejnil používateľ Sme rodina Streda 10. apríla 2019

Salvinimu sa do spojenectva podarilo zlákať aj zástupcu zo Slovenska – hnutie Sme rodina Borisa Kollára. Napriek Kollárovým snahám o zviditeľnenie tohto paktu nemalou kampaňou na internete, pozvaním pre Marine Le Penovú do Bratislavy a vystúpením na populistickom mítingu v Miláne, skončilo Sme rodina bez jediného mandátu s 3,23% hlasov.

Salvini rečnil z „Mussoliniho“ balkóna v rámci kampane pred eurovoľbami

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia