Jednou vetou

Eurovoľby rozhodnú aj o novom šéfovi európskej vlády. Kto sa ním môže stať?

ZĽAVA: Michael Barnier, Margrethe Vestager, Jan Zahradil (dole), Jean Claude Juncker a Guy Verhofstadt

autorská koláž hlavne.sk, Getty Images, Wikipedia, European Union, archív JZ

Tohtoročné eurovoľby rozhodnú nielen o zložení Európskeho parlamentu, ale aj o budúcnosti Európskej komisie – ďalšej spomedzi najdôležitejších inštitúcií našej Únie. Doteraz neohrozená aliancia kresťanských demokratov (Európska ľudová strana) a socialistov (Progresívna aliancia socialistov a demokratov) čelí útokom z protieurópskeho aj eurooptimistického frontu.

Šefčovič: Z pohľadu Európskej komisie je energetická únia splnená úloha

Hra o pozíciu šéfa Európskej komisie je prekvapivo otvorená. Kandidáta na predsedu Komisie nominuje Európska rada, orgán tvorený predstaviteľmi členských krajín. O tom, kto sa jej napokon ujme, môžu rozhodnúť poslanci, ktorých do parlamentu privedú Emmanuel Macron či Matteo Salvini.

Donald Trump prijal v Bielom dome Petra Pellegriniho

Doterajším predsedom Európskej komisie bol žoviálny luxemburský politik Jean-Claude Juncker. Pozíciu zastával od 1. novembra 2014. Poznať ho môžete napríklad z virálneho videa, na ktorom zdraví maďarského premiéra Viktora Orbána slovami: „Diktátor prichádza. Ahoj diktátor!“.

Orbán nie je diktátor, zvolenie ale z neho nerobí demokrata, povedal Juncker

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. | foto: TASR

Na čo nám tá Komisia vlastne je?

Európska komisia je spoločný orgán krajín EÚ. Počet jej členov je totožný s počtom členských štátov. Svoju legitimitu získava hlasovaním dvoch demokratických zoskupení – priamo voleného Európskeho parlamentu a Európskej rady.

Európska únia potrebuje novú, prísnejšiu zmluvu, uviedol Kurz

Medzi jej najdôležitejšie kompetencie patria právomoci v oblasti spoločných európskych zákonov, rozpočtu či dohadovania medzinárodných zmlúv s tretími krajinami. Čiastočne môže vstupovať aj do návrhov týkajúcich sa zahraničných vzťahov, bezpečnosti a ekonomiky spoločného trhu. Komisia okrem toho dohliada na dodržiavanie pravidiel a implementáciu opatrení v rámci Únie.

Na Dni Európy v Košiciach sa diskutovalo aj o volebnej účasti v eurovoľbách

Maroš Šefčovič volí počas 2. kola prezidentských volieb 30. marca 2019. | foto: TASR - Pavel Neubauer

Slovensko v Európskej komisii zastupuje podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Doma je známy najmä vďaka jeho účasti v nedávnych prezidentských voľbách, v ktorých kandidoval s podporou strany Smer – SD, prebojoval sa až do druhého kola a napokon prehral v súboji so zvolenou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Čaputová vs. Šefčovič: Takéto sú ich kampane, podporovatelia a hodnoty!

Kto ju povedie?

Šefčovič sa istý čas spomínal ako možný kandidát európskych socialistov na predsedu Komisie. Ľavičiari sa však rozhodli pre Holanďana Fransa Timmermansa. V minulosti zastával pozíciu ministra zahraničných vecí Holandska, dnes slúži ako prvý podpredseda Komisie. Hlasovať by za neho mohli napríklad novozvolení europoslanci za stranu Smer.

Rokovania konzervatívcov s labouristami o brexite zatiaľ nepriniesli výsledky

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. | Foto: TASR/AP

Európska ľudová strana vysiela do boja o najvyššiu pozíciu v Únii nemeckého europoslanca Manfreda Webera. Weber je stredový kresťanský demokrat, ktorý je známy schopnosťou dohodnúť sa. Medzi európskych ľudovcov patria slovenskí politici z KDH, Mosta-Híd, SMK alebo Spolu – OD.

Europarlament by si mal vybrať, či chce sídliť v Štrasburgu alebo Bruseli, uviedol Weber

Spitzenkandidát ľudovcov Manfred Weber. | foto: TASR/AP

Liberáli z ALDE (Aliancia liberálov a demokratov za Európu) ponúkajú hneď niekoľko možných kandidátov na šéfa Komisie. Najväčšie šance má pravdepodobne Dánka Margrethe Vestagerová, ktorá slúži ako komisárka pre hospodársku súťaž. V debatách ALDE zastupuje aj ich šéf Guy Verhofstadt z Belgicka. Spomedzi Slovákov sa k liberálom zaradilo Progresívne Slovensko.

Verhofstadt chce cez EP vyšetrovať dezinformačné kampane Ruska

Eurokomisárka Margrethe Vestagerová. | foto: TASR/AP

S menšími nádejami do súboja o kreslo predsedu Komisie vstupuje Čech Jan Zahradil s podporou Európskych konzervatívcov a reformistov (v končiacom Europarlamente sem patrili napríklad Richard Sulík (SaS), Jana Žitňanská (NOVA) či Branislav Škripek (OĽaNO, dnes Kresťanská únia)), prípadne zelené duo Ska Kellerová a Bas Eickhout. Takisto sa v súvislosti s možnou budúcnosťou na čele Komisie spomína súčasný hlavný vyjednávač Únie pre Brexit Michel Barnier z Francúzska.

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. | foto: TASR/AP

Už 25. mája!

Celý proces je otvorený a najdôležitejšie bude, ako sa bežní občania Európskej únie (napríklad aj u nás na Slovensku) postavia k právu zvoliť si zástupcov do Európskeho parlamentu. Nezabúdajte, 25. mája je deň, kedy sa rozhodne o budúcnosti nášho spoločného domova.

Politici sa zhodli: V eurovoľbách musíme voliť

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia