Jednou vetou

Eurovoľby v ČR vyhralo hnutie ANO

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Voľby do Európskeho parlamentu v Českej republike vyhralo vládne hnutie ANO premiéra Andreja Babiša. Koaliční sociálni demokrati naopak nezískali ani jeden poslanecký mandát, informoval server iDNES.cz.

 Hnutie ANO získalo podľa oficiálnych výsledkov 21,18 percenta hlasov a šesť poslaneckých mandátov. Oproti predchádzajúcim eurovoľbám spred piatich rokov si polepšilo o zhruba päť percent.

Svoju pozíciu si výrazne upevnila aj opozičná stredopravicová strana ODS, ktorá bude mať v novom europarlamente štyroch poslancov. ODS v aktuálnych voľbách zaznamenala podporu 14,54 percenta, zatiaľ čo v roku 2014 7,67 percenta.

Oficiálne výsledky eurovolieb: Toto sú noví europoslanci za Slovensko

Po troch europoslancoch vyšlú do europarlamentu opozičné strany Piráti a STAN+TOP09. Svojich zástupcov v EP budú mať aj pravicovo-populistická strana SPD (2), KDU-ČSL (2) a KSČM (1).

Úplne prepadli Babišovi koaliční partneri z ČSSD, ktorí nezískali ani jeden europoslanecký mandát. Dôveru im vyjadrilo len 3,95 voličov. Pred piatimi rokmi pritom sociálni demokrati získali podporu 14,17 percenta.

Účasť v eurovoľbách bola tento rok v ČR rekordná: k urnám pristúpilo 28,72 percenta. To je o necelých desať percent viac než pred piatimi rokmi. Česká republika celkovo vyšle do 751-členného EP 21 poslancov, píše server iDNES.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia