Jednou vetou

Expert na Kóreu: Rokovania medzi KĽDR a USA budú zdĺhavé

Severokórejský vodca Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump

foto: koláž Hlavne.sk

Severokórejský vodca Kim Čong-un pristupuje k rokovaniam so Spojenými štátmi z pozície sily, pre agentúru DPA to v sobotu uviedol spolupredseda Nemecko-kórejského fóra Hartmut Koschyk.

„Vďaka úspešnému jadrovému programu dosiahol Kim svoj cieľ rokovať o mierovej dohode s USA na rovnom ihrisku,“ povedal Koschyk. „Preto sa teraz môže tváriť zmierlivo a pozastaviť svoj jadrový program,“ dodal Koschyk s tým, že rokovania budú napriek tomu zdĺhavé.

Kim Čong-un v sobotu oznámil, že jeho krajina pozastaví jadrové a raketové testy. Podľa Kimovho vyhlásenia Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) prestane od soboty vykonávať skúšky jadrových zbraní a medzikontinentálnych balistických rakiet.

Severná Kórea už skôr vyjadrila ochotu rokovať o zrieknutí sa celého svojho jadrového arzenálu. Urobila tak pred stretnutím Kim Čong-una s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, ktoré je naplánované na 27. apríla. Očakáva sa, že obaja lídri budú rokovať o denuklearizácii Kórejského polostrova, ako aj o možnej mierovej zmluve ako formálnom ukončení Kórejskej vojny z rokov 1950-1953.

Na nadchádzajúce týždne je okrem schôdzky Kima a Muna naplánované aj stretnutie Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia