Jednou vetou

Experti varujú pred rizikom požiarov budov ako Grenfell Tower

Ľudia smútia pred obytným komplexom výškových budov Grenfell tower v štvrti Camden v Londýne 14. júna 2019 počas spomienkového zhromaždenia na pamiatku obetí pri príležitosti 2. výročia ničivého požiaru. Dva roky po požiari londýnskeho vežiaka Grenfell Tower, ktorý si vyžiadal 72 životov, bezpečnostní experti varovali, že riziku podobného devastujúceho požiaru sú po celej Británii vystavené stovky ďalších panelákov. Informovala o tom agentúra AP.

foto: TASR/AP

Dva roky po požiari londýnskeho vežiaka Grenfell Tower, ktorý si vyžiadal 72 životov, bezpečnostní experti varovali, že riziku podobného devastujúceho požiaru sú po celej Británii vystavené stovky ďalších panelákov. Informovala o tom agentúra AP.

Preživší, susedia a politici vrátane londýnskeho starostu Sadiqa Khana sa v piatok zúčastnili na omši pri príležitosti spomienky za obete požiaru londýnskeho vežiaka, najsmrteľnejšieho požiaru na britskej pôde od druhej svetovej vojny.

Vatikánsky vyšetrovateľ sexuálnych deliktov sa stretol s poľskými biskupmi

Kensingtonský biskup Graham Tomlin označil túto nešťastnú udalosť za „národnú hanbu“. Podľa neho k nej došlo, lebo „sme neboli schopní mať radi svojich susedov“.

Podľa britských vyšetrovateľov bola pravdepodobnou príčinou požiaru zo 14. júna 2017 pokazená chladnička s mrazničkou, ktorá začala horieť v jednom z bytov na štvrtom poschodí budovy.

Plamene sa potom rozšírili v priebehu pol hodiny až na vrchol 24-poschodového vežiaka vďaka vysoko horľavým materiálom, ktoré sa nachádzali v izolačnom plášti a vo vonkajšom obložení budovy.

Na výmenu vonkajšieho obloženia súkromných aj verejných budov prisľúbila britská vláda stovky miliónov libier, avšak tieto práce napredujú pomaly.

Po útoku na medikov vstúpili lekári do štrajku, žiadajú bezpečnosť

Z 328 budov s podobným horľavým obložením ho doteraz odstránili len zo 105, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na oficiálne údaje príslušného úradu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia