Jednou vetou

Expremiér Rajoy svedčil v procese s katalánskymi separatistami

Mariano Rajoy

Foto: TASR/AP

Bývalý španielsky premiér Mariano Rajoy vystúpil v stredu ako svedok v procese s lídrami katalánskych separatistov. Tých obvinil, že sa zorganizovaním nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska pokúsili o "likvidáciu štátnej suverenity", informovala agentúra AFP.

„Boli si plne vedomí, že pokiaľ je premiérom Mariano Rajoy, v krajine sa neuskutoční žiadne referendum likvidujúce štátnu suverenitu,“ povedal Rajoy pred súdom. Španielskeho expremiéra má ešte vypočuť obhajoba.

Trumpov bývalý právnik označil svojho šéfa za rasistu a podvodníka

Súdny proces s katalánskymi separatistami sa začal v Madride 12. februára. Za zorganizovanie nezákonného referenda o nezávislosti v októbri 2017 a následného vyhlásenia Katalánskej republiky obžalovali deväť osôb zo vzbury.

V prípade uznania za vinných im hrozí odňatie slobody v trvaní až do 25 rokov. Ďalšie tri osoby sú obvinené z občianskej neposlušnosti a sprenevery verejných prostriedkov.

Rajoy bol premiérom Španielska od roku 2011 až do júna 2018, kedy mu parlament vyslovil nedôveru v súvislosti s korupčnou aférou jeho Ľudovej strany (PP), pripomína AFP. Vo funkcii ho nahradil socialista Pedro Sánchez.

Kritici podľa AFP Rajoya obviňujú z toho, že v Katalánsku podnietil snahy o nezávislosť. Ešte predtým, ako sa stal premiérom, údajne ako líder opozície vystupoval proti novému autonómnemu štatútu, vďaka ktorému Katalánsko získalo väčšie právomoci.

Venezuelský minister vyzval na priame rokovania medzi Madurom a Trumpom

Rajoyova výpoveď môže byť podľa profesora politických vied na univerzite v Barcelone Joana Botellu jedným z kľúčových momentov v procese so separatistami.

V prípade svedčila aj niekdajšia vicepremiérka Soraya Saénz de Santamaría, ktorá separatistov obvinila z toho, že trvali na organizácii referenda aj napriek súdnemu zákazu. Obžalovaní podľa jej slov vedeli, že to povedie k násiliu.

„Každý môže mať svoj názor a vyjadriť ho, nemôžete však konať v rozpore so zákonom a rozhodnutiami súdu a podnecovať násilie,“ povedala.

Katalánsky expremiér Artur Mas vo svojej výpovedi kritizoval rozhodnutie vlády nasadiť políciu, aby ľuďom zabránila hlasovať v referende.

Môže vás zaujímať

ŠPANIELSKO: Za deň zomrelo 932 pacientov s COVID-19