Jednou vetou

Exprezident da Silva odsúdený za korupciu spochyňuje nestrannosť sudcu

Brazílsky exprezident da Silva

Foto: TASR/AP

Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý si odpykáva trest za korupciu, požiadal o prepustenie, odvolávajúc sa na zaujatosť sudcu, informovala v pondelok agentúra AP.

Sudca v da Silvovom prípade Sérgio Moro prijal minulý týždeň post ministra spravodlivosti od novozvoleného prezidenta Jaira Bolsonara. Podľa da Silvu tým potvrdil svoju zaujatosť. Moro bol opakovane obvinený, že sa pri vyšetrovaní prípadov korupcie zameriava na ľavicových politikov, najmä na členov da Silvovej robotníckej strany, informovala minulý týždeň stanica BBC.

Silvovi právnici už dávno tvrdia, že Moro bol voči da Silvovi zaujatý a že obvinenia z korupcie vznesené proti bývalému prezidentovi mali za cieľ zabrániť jeho opätovnému zvoleniu. Da Silva v predvolebných prieskumoch pred októbrovými voľbami viedol, musel sa však kandidatúry vzdať práve z dôvodu odsúdenia.

Stanišev ocenil Šefčoviča zato, že podporil kandidatúru Timmermansa

 Novým prezidentom Brazílie sa stal 56-ročný pravicový populista Bolsonaro. Sudca Moro minulý týždeň prijal post ministra spravodlivosti, do ktorého ho Bolsorano vymenoval.

Da Silvu, ktorý bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-2011, uznali vlani za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí, za čo ho odsúdili ho na deväť a pol roka vo väzení. Súd v Porto Alegre tento verdikt v januári potvrdil a sprísnil mu trest väzenia na 12 rokov a jeden mesiac. Trest si začal odpykávať v apríli po tom, ako sa dramaticky odovzdal do rúk polície.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia