Jednou vetou

Exprezident USA Carter vystúpil na verejnosti necelý mesiac po úraze

Bývalý americký prezident Jimmy Carter

foto: TASR/AP

Bývalý americký prezident Jimmy Carter v nedeľu vystúpil na verejnosti - necelý mesiac po úraze, po ktorom sa musel podrobiť chirurgickému zákroku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Carter (94) spadol 13. mája vo svojom dome v štáte Georgia a utrpel zlomeninu v oblasti bedrového kĺbu. Z nemocnice ho prepustili tri dni po úraze. Už v nedeľu 9. júna začal opäť vyučovať na nedeľnej škole vo svojom domovskom cirkevnom zbore v meste Plains.

Exprezident sa k svojim baptistickým súvercom prihovoril posediačky a poďakoval im za modlitby i za želania skorého uzdravenia. Uviedol, že sa má dobre a že sa uzdravuje doma za asistencie zdravotnej sestry. Zotavuje sa spoločne so svojou manželkou Rosalyn, ktorá niekoľko týždňom pred ním utrpela podobnú zlomeninu.

Akvisti Greenpeace obsadili ropnú plošinu v Severnom mori

 Carter v nedeľu podľa stanice CBS News hovoril aj o svojom nedávnom telefonickom rozhovore so súčasným šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, s ktorým diskutoval o ekonomických vzťahoch s Japonskom a Čínou. „Bol veľmi zdvorilý,“ uviedol na adresu Trumpa Carter.

Demokrat Jimmy Carter pôsobil v rokoch 1977-81 ako 39. prezident USA. V marci 2019 sa stal najdlhšie žijúcim prezidentom v dejinách USA. Predstihol vtedy exprezidenta Georgea H.W. Busha, ktorý zomrel vlani v novembri vo veku 94 rokov a 171 dní.

Aj po odchode z Bieleho domu zostal Carter verejne činný a v roku 2002 mu udelili Nobelovu cenu za mier za činnosť v jeho mimovládnej neziskovej organizácii Carter Center. Jimmymu Carterovi pred niekoľkými rokmi diagnostikovali rakovinu mozgu a pečene a následne sa podrobil operácii a rádioterapii. Podľa lekárov bola liečba úspešná.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia