Jednou vetou

Exprezidenta Kočarjana vzali opäť do vyšetrovacej väzby

Ilustračné foto

Foto: TASR

Bývalého arménskeho prezidenta Roberta Kočarjana umiestnili v piatok znova do vyšetrovacej väzby pre obvinenia súvisiace s násilným rozohnaním protestov z roku 2008. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Kočarjan strávil už v lete vo vyšetrovacej väzbe dva týždne. Súd vtedy nariadil jeho prepustenie na základe odvolania, v piatok však vyšší súd toto rozhodnutie zvrátil.

Exprezident sa podľa vyjadrenia svojho právnika vrátil do väzenia sám a nečakal, kým ho odvedie polícia. Voči Kočarjanovi, prezidentovi Arménska z rokov 1998-2008, vzniesli v júli obvinenia z narušenia ústavného poriadku krajiny.

Tohto činu sa mal dopustiť tým, že nechal potlačiť protesty v Jerevane po prezidentských voľbách v roku 2008, pričom zahynulo najmenej osem demonštrantov.

USA a Británia obvinili sýrsku vládu a Rusko z klamstva o chemickom útoku

Kočarjan toto obvinenie odmieta a označuje ho za politickú pomstu zo strany súčasného premiéra Nikola Pašinjana, ktorý pomáhal pri organizovaní spomínaných protestov. V nedeľu sa konajú v Arménsku predčasné parlamentné voľby, v ktorých sa očakáva úspech Pašinjanovej strany.

Pašinjan sa stal dočasným premiérom Arménska v máji po tom, ako sa postavil na čelo protestného hnutia, ktoré donútilo po šiestich dňoch k odstúpeniu nepopulárneho prezidenta Serža Sarkisjana.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia